سفارش طرح توجیهی

طرح احداث مزرعه پرورش اردک

پرورش اردک، یک کسب و کار پرسود است که اگر دانش و تجربه خاص آن را داشته باشید می تواند توجیه پذیری اقتصادی بالایی داشته باشد. این یک کار قدیمی و سنتی و بسیار محبوب در بسیاری از مناطق جهان محسوب می شود و فرآیند تقریبا آسانی نیز دارد.

کسب و کار پرورش تجاری اردک

اردک در سراسر جهان یافت می شود. گونه های متعدد اردک تولید کننده گوشت و تخم در سراسر جهان وجود دارد و مردم آنها را از قدیم برای تامین خوراک (گوشت و تخم) پرورش می دهند. همه اردک های اهلی معمول موجود در سراسر جهان از پرنده های وحشی (بیشتر از گونه های اردک وحشی mallard) پرورش یافته اند. اما نیاکان ما آنها را برای تولید غذا و امنیت غذایی، اهلی کرده اند.

برخی از مردم تصور می کنند که برای پرورش این پرنده، حتما نیاز به آب دارند، این تصور تا حدود زیادی اشتباه هست، چرا که می توان آنها را بدون داشتن یک برکه یا استخر آب نیز پرورش داد. هزاران اردک را می توان با نگهداری درون خانه، به همان شیوه ای که جوجه ها یا دیگر انواع پرنده های خانگی (ماکیان) را پرورش می دهید، بدون آب پرورش داد (اگرچه این روش را توصیه نمی کنیم). اما بخاطر داشته باشید که در صورت پرورش اردک بدون آب، اردک های شما تخم های غیربارور خواهند گذاشت. یعنی نمی توانید برای تولید جوجه، تخم ها را جوجه کشی کنید. اگر تخم های بارور بخواهید، اردک های نر و وجود آب، هر دو ضروری هستند. به راحتی می توانید این پرندگان را بدون آب پرورش دهید، آنها تنها برای تکثیر یا جفتگیری به آب نیاز دارند.

بخاطر افزایش جمعیت، تقاضای غذا به تدریج رو به افزایش است و مردم انواع مختلف کسب و کارهای تولید غذا را انجام می دهند تا به این تقاضا پاسخ دهند و نهایتا، سودآوری را نیز تجربه کنند. پرورش تجاری اردک ها می تواند کار بسیار خوبی برای کسب سود باشد. همزمان این به ارتقاء امنیت غذایی نیز کمک خواهد کرد. در این دستورالعمل، اطلاعات بیشتری در مورد مزایای کسب و کار، دستورالعمل راه اندازی و مدیریت یک مزرعه موفق اردک را شرح خواهیم داد.

فهرست مطالب

 • کسب و کار پرورش اردک چیست؟
 • چرا پرورش اردک؟
 • پرورش تجاری اردک
 • مزیت های پرورش اردک
 • چگونگی شروع کسب و کار پرورش اردک
 • نوشتن یک طرح کسب و کار کارآمد برای پرورش اردک
 • انتخاب یک مکان خوب برای نگهداری اردک ها
 • انتخاب گونه های خوب اردک
 • سرپناه و تاسیسات مورد نیاز برای پرورش اردک
 • تغذیه اردک
 • تولید مثل اردک
 • انبار کردن تخم های اردک
 • نحوه تشخیص جنسیت اردک
 • مراقبت از اردک ها
 • بازاریابی گوشت و تخم اردک ها
 • سوالات متداول در مورد کسب و کار پرورش اردک

پرورش اردک

پرورش اردک چیست؟

قبل از ادامه بحث، بیائید توضیح دهیم که پرورش اردک واقعاً چیست. این کسب و کار به معنی «پرورش تجاری اردک با هدف تولید گوشت و تخم» است. بیشتر پرورش دهندگان این پرندگان، آنها را با هدف تولید گوشت یا تخم نگه می دارند و آنها تخم ها و گوشت تولید شده را در بازار به طور مستقیم به خریدار و مصرف کننده می فروشند. در واقع صدها گونه از این پرنده در سراسر جهان وجود دارد و پرورش آنها با هدف تولید تخم و گوشت بسیار آسان است.

اردک ها عموماً برای بقای بهتر و داشتن یک زندگی مناسب تر، به آب نیاز دارند. اما می توان آنها را در محیط های کنترل شده هم پرورش داد. اما این سیستم را به شما توصیه نمی کنیم، در عوض توصیه می کنیم به آنها اجازه دهید تا گاهی هم آزادانه پرسه بزنند.

چرا پرورش اردک

بدن اردک ها به طور کامل با پرهای چرب پوشیده شده است، بنابراین آب نمی تواند به طور مستقیم وارد بدن آنها شود. این پرندگان یک لایه چربی زیر پوست خود دارند که مانع خیس شدن آنها می شود. به همین علت اگر این پرنده چند ساعت هم در آب باشد، بدنش خشک می ماند. پس می توان اجازه داده تا مدتی طولانی بیرون بمانند و به مراقبت کمتری نیاز دارند.

ویژگی عجیب دیگر اردک ها، پاهای آنهاست. پای آنها سه انگشت دارد و با پوست نازکی (به نام web) پوشیده شده است. این پاها مانند پدال قایق عمل می کنند. برخی گونه ها از ناخن برای دفاع از خود استفاده می کنند. پس تا حدی از حیوانات شکارچی در امان هستند.

معمولاً نوک این پرندگان، قرمز یا نارنجی رنگ بوده و بسیار قوی است. آنها با این نوک، خزه، حشرات، تخم ماهی، حلزون های سخت و … را می خورند. آنها تقریباً هر چیزی که با نوک خود پیدا کنند را به داخل شکم خود می فرستند. این ویژگی باعث می شود تا هزینه های تغذیه ای آنها کاهش یابد.

مرغ ها معمولاً در طول روز تخم می گذارند، اما اردک ها در شب یا هنگام صبح تخم می گذارند. در نتیجه قبل از ساعت 9 صبح به اردک ها اجازه ندهید تا از لانه خارج شوند و بنابراین لازم نیست در طول روز، نگران جمع آوری تخم ها باشید.

اگر این پرندگان را از نزدیک مشاهده کنید، می بینید که خیلی باهوش و زرنگ هستند. می تواند اوقات فراعت خود را با تماشای فعالیت های آنها بگذرانید. این مسئله برای بعضی افراد می تواند مزیت بزرگی باشد.

پرورش تجاری اردک

پرورش تجاری اردک، کسب و کار بسیار پرسودی است. بیشتر مزارع تجاری که این پرندگان را پرورش می دهند، از آب استفاده نمی کنند، اما ما این کار را توصیه نمی کنیم. همیشه تهیه یک منبع خوب آب برای تولید تجاری را توصیه می کنیم.

تولید تجاری آن، پرسود است و می توانید صدها و حتی هزاران اردک را در کنار هم پرورش دهید. آنها می توانند با پسماندهای کشاورزی-صنعتی، لجن زارها، نواحی مردابی و حتی مناطقی که هیچ محصول کشاورزی در آن رشد نمی کند، تغذیه کنند و دوام بیاورند. پس اگر در منطقه ای با زمین خالی بزرگ دارای آب زندگی می کنید، حتماً می توانید تولید تجاری اردک را شروع کنید و کسب و کار شما در این شرایط بسیار سودآور خواهد بود.

مزایای پرورش اردک

مزایای بی شماری برای کسب و کار پرورش اردک وجود دارد و در بسیاری از کشورها، رتبه دوم پس از مرغ برای تولید گوشت و تخم را دارند. می توانید با هدف تولید گوشت و تخم، این پرندگان را در مقیاس تجاری بزرگ و یا کوچک پرورش دهید. حتی می توانید برخی از آنها را در حیاط خود با پرنده ها و حیوانات دیگر نگهداری کنید. برخی مزایای قابل توجه کسب و کار پرورش اردک در اینجا به طور مختصر بیان می شود.

 • این پرندگان به تاسیسات لانه سازی ارزان تر، ساده و غیرپیچیده ای نیاز دارند. در نتیجه هزینه های سرپناه برای شروع این کسب و کار، بسیار کمتر است.
 • اردک ها، پرنده های پرطاقتی هستند و به مراقبت و مدیریت کمتری نیاز دارند. آنها می توانند خود را با تقریباً هر شرایط محیطی وفق دهند.
 • آنها در شب یا صبح تخم می گذارند. پس می توانید صبح ها تخم تازه را برداشت کنید و در بقیه روز، کار دیگری انجام دهید و لازم نیست زمانی برای مراقبت از آنها صرف کنید.
 • برای پرورش این پرندگان، به فضای نسبتاً کمتری نیاز دارید. آنها دوره خوابیدن روی تخم نسبتاً کوتاه تری دارند و جوجه آنها، سریع تر رشد می کنند. رشد آنها آنقدر سریع است که می توانید حرارت مصنوعی را در 5 تا 7 روز خاموش کنید. البته آنها در طول ماه های سرد، به دوره حرارت دهی طولانی تری نیاز خواهند داشت.
 • اردک ها در برابر بیماری های معمول پرندگان، بسیار مقاوم تر هستند.
 • می توانید این پرندگان را با انواع غذاها تغذیه کنید. غذای معمول آنها عبارت است از نشاسته کاساو، مغز نارگیل، ذرت، برنج، میوه ها و هر غذای کم هزینه و قابل دسترسی آسان. آنها تمایل طبیعی به جستجوی غذا در علف های آبی، خزه، سبزی ها، قارچ ها، کرم های خاکی، خرمگس، حلزون و انواع مختلف حشرات و … را دارند که به طور مستقیم هزینه تغذیه را کاهش می دهد.
 • می توانید از این پرندگان برای کنترل حلزون سیب یا دیگر حشرات مضر باغ استفاده کنید.
 • اردک ها نرخ مرگ و میر کمی دارند و معمولاً بیش از مرغ ها زندگی می کنند. در خصوص تولید تخم، آنها تا مدتی طولانی، تخم می گذارند.
 • محصولات اردک مانند تخم و گوشت، تقاضای بالایی در بازارهای محلی و بین المللی دارند، پس کسب و کار پرورش تجاری اردک می تواند منبع درآمد خوبی باشد. مزرعه داران موفقی هستند که سود بالایی از این کسب و کار به دست می آورند.
 • این کسب و کار می تواند منبع اشتغال پایداری باشد که جوانان مخصوصا تحصیل کرده های رشته های کشاورزی می توانند به آن مشغول شوند و منبع شغلی خود را داشته باشند.

چگونگی شروع کسب و کار پرورش اردک

شروع کسب و کار پرورش اردک، بسیار آسان است. می توانید این کار را در مقیاس تجاری و یا کوچک به سادگی شروع کنید. سعی کنید از یک موسسه یا از یک متخصص در این حوزه، آموزش بگیرید. آموزش کامل در این حوزه، به شما در مدیریت موفق کسب و کارتان، کمک خواهد کرد. سعی کنید پیش از شروع، یک طرح کسب و کار خوب تهیه کنید.

البته حتی اگر تازه کار باشید، می توانید از پرورش چند اردک نیز شروع کنید. در اینجا می کوشیم تا اطلاعات بیشتری در مورد شروع و اداره یک کسب و کار موفق در این زمینه، از انتخاب گونه تا مراقبت و بازاریابی آن ارائه کنیم.

مزرعه پرورش اردک

نوشتن یک طرح کسب و کار کارآمد برای پرورش اردک

پیش از هر چیز باید یک طرح کارآمد کسب و کار پرورش اردک داشته باشید. نباید کار را بلافاصله پس از فکر کردن در مورد آن یا شنیدن تعریف خوب از کار، شروع کنید. بلکه باید منتظر بمانید و یک طرح خوب کسب و کار تهیه کنید. با برخی مزرعه داران کنونی مشورت کنید و از آنها برای تهیه طرح کسب و کار خود کمک بخواهید.

سعی کنید همه چیز مربوط به کار از ساخت لانه تا خرید جوجه، تغذیه و مراقبت و بازاریابی را در طرح کسب و کار خود بیاورید و هر کاری را برابر طرح انجام دهید.

انتخاب یک مکان خوب برای نگه داری اردک ها

یک مکان خیلی خوب برای شروع کار پرورش اردک انتخاب کنید. اگر مکان انتخاب شده دور از نواحی مسکونی باشد، بهتر است. سعی کنید مکانی آرام و بدون آلودگی برای مزرعه خود انتخاب کنید. مطمئن شوید که یک سیستم خوب حمل و نقل در نزدیکی مزرعه شما وجود دارد. همچنین از دسترسی خوب به تامین کننده های داروها، غذا و همه ملزومات در نزدیکی مزرعه مطمئن شوید.

اگر مزرعه را در نزدیکی یک منبع آب طبیعی (مانند رودخانه، مرداب، کانال و …) انتخاب کنید که اردک ها بتوانند آزادانه گردش کنند، بهتر است. این به شما در کاهش هزینه های تغذیه کمک خواهد کرد و اردک ها هم بسیار بهتر، رشد خواهند شد.

انتخاب گونه های خوب اردک

باید گونه های خوب اردک را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. گونه های متعدد این پرنده در سراسر جهان وجود دارد. البته همه این گونه ها برای شروع کسب و کار، مناسب نیستند.

برخی از گونه ها برای تولید تخم و برخی دیگر برای تولید تجاری گوشت، مناسب هستند. معمولاً اردک ها بسته به نوع تولید، سه دسته هستند.

 1. گونه های اردک گوشتی

گونه های مختلف اردک وجود دارد که بخاطر تولید گوشت معروف هستند. گونه های Pekin, Aylesbury, Muscovy, Cayuga و اردک آبی سوئدی، معمول ترین گونه ها برای تولید گوشت هستند. معمولاً اردک های نر تولید کننده گوشت، وزنی در حدود 5 و ماده ها، وزنی در حدود 4 کیلوگرم دارند.

 1. گونه های اردک تخم گذار

دونده هندی، یک گونه تخم گذار محبوب و بسیار مشهور بخاطر توانایی تولید تخم است. سه نوع گونه دونده هندی وجود دارد. دونده های هندی سفید و خاکستری، تخم گذارهای خوبی هستند. گونه های خاکی کمپبل (Khaki Campbell) هم برای تولید تخم معروف هستند.

 1. گونه های اردک دو منظوره

اردک های خاکی کمپبل (Khaki Campbell) برای تولید گوشت و تخم مناسب هستند. آنها از دو گونه دونده هندی و کایوگا (Cayuga) می آیند. دونده های هندی بخاطر تولید تخم و دومی بخاطر تولید گوشت مرغوب هستند.

سرپناه و تاسیسات مورد نیاز برای پرورش اردک

مزیت اصلی پرورش اردک، تطبیق ساده این پرندگان است. ساخت یک لانه و سرپناه برای این پرندگان، بسیار آسان است. می توانید آنها را در مکان های کم ارتفاع، بلند، مرطوب، خشک و هر مکان دیگری نگهداری کنید. اردک ها، مکان های آبی و مرطوب را برای زندگی دوست دارند. براحتی می توانید مکان مناسبی با استفاده از یک سبد میوه بزرگ، جعبه چوبی یا بشکه روغن برای آنها تهیه کنید و آنها را در محل مناسبی بگذارید.

همیشه یک در برای ورود و خروج برای محل نگهداری آنها بگذارید. این در باید به اندازه کافی بلند باشد. چون اردک ها در هنگام ورود به لانه، سر خود را بالاتر می گیرند. لانه آنها باید بخوبی تهویه شود و باید از جریان کافی هوای تازه به درون لانه، اطمینان حاصل کنید.

معمولاً هر اردک به 1 الی 2 متر مربع فضای کف نیاز دارد. باید از ایمنی این پرندگان هم مطمئن شوید. آنها را از همه نوع حیوان یا شکارچی آسیب زننده، دور نگه دارید، به ویژه از روباه و سگ. اگر می خواهید اردک ها را مانند مرغ در یک لانه با کف بتنی نگهداری کنید، باید یک حوضچه عمیق در لانه ایجاد کنید و اگر عمق حوضچه حدود 20 سانتیمتر باشد، بهتر است. در این سیستم، اردک ها روی کف، تخم خواهند گذاشت.

تغذیه اردک

اردک ها معمولاً همه نوع غذایی که پیدا کنند را می خورند. می توانید آنها را مانند مرغ ها، تغذیه کنید. اما باید مکمل هایی به غذای آنها اضافه کنید. از آنجا که اردک ها بیش از مرغ ها تخم می گذارند، باید در مورد تغذیه آنها بسیار دقت کنید. عناصر مغذی لازم را به رژیم غذایی آنها اضافه کنید.

همیشه غذای مغذی مناسب با انواع مختلف گونه های اردک و سرعت رشد آنها، برایشان تامین کنید. برای پرورش خانگی یا در مقیاس کوچک، می توانید آنها را با سبوس فراوان، پسماندهای آشپزخانه و مقدار زیادی حلزون تغذیه کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید که این پرندگان هر روز غذای زیادی می خورند. پس اگر تولید تخم و گوشت مناسبی می خواهید، باید غذای بخوبی متوازن شده ای به آنها بدهید.

تولید مثل اردک

آب یک ضرورت برای تولید مثل اردک هاست. این پرندگان معمولاً بدون آب جفتگیری نمی کنند. یک اردک نر برای بارور کردن 10 اردک ماده، کافی است. معمولاً گونه های مولد و با کیفیت بالا، در پنج ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. وزن هر تخم حدود 60-50 گرم است.

می توانید به جای اردک ها از مرغ برای نشستن روی تخم ها استفاده کنید. جوجه های تازه متولد شده را در طول هفته اول پس از تولد، در آب نگه ندارید. چون اگر اجازه دهید وارد آب شوند، ممکن است سرما بخورند. بیرون آمدن جوجه ها از تخم معمولاً 28 روز طول می کشد.

در طول دوره روی تخم نشستن، گاهی (دو تا سه بار در هفته) روی تخم ها آب بپاشید. می توانید از ماشین های جوجه کشی الکترونیکی یا دیزلی برای جوجه کشی استفاده کنید. اما بسیاری از مزرعه داران، مرغ ها را به ماشین جوجه کشی ترجیح می دهند.

انبار کردن تخم های اردک

باید تخم ها را به طور مناسبی انبار کنید. می توانید از یخچال برای ذخیره سازی تخم ها استفاده کنید. می توان از آب آهک یا پارافین برای انبار کردن تخم ها استفاده کرد. برخی ها، از لیوان اکتینیوم استفاده می کنند.

نحوه تشخیص جنسیت اردک

تعیین جنسیت جوجه های تازه متولد شده، خیلی دشوار نیست. دم جوجه را بالا ببرید و مقعد آن را فشار دهید. اگر متوجه شدید یک اندام جنسی نر مانند یک خار دارد، پس جوجه نر است و اگر این برجستگی وجود نداشت، پس حتماً ماده است. ساده ترین راه برای تعیین نر بودن جوجه این است که پرهای اردک های ماده، فر خورده است.

مراقبت از اردک ها

در کنار تغذیه با غذاهای خوب و ترتیب دادن امکانات لانه گزینی برای پرنده ها، مراقبت خوب از اردک ها هم بسیار مهم است.

مراقبت خوب، رشد و سلامت زندگی این پرندگان را تضمین می کند. آنها را به موقع واکسینه کنید و همیشه سعی کنید تماس خوبی با یک دامپزشک در منطقه خود داشته باشید.

بازاریابی گوشت و تخم اردک ها

قبل از بازاریابی تخم اردک ها، پوست تخم ها را به طور کامل تمیز کنید. تخم ها را با آب نشوئید. می توانید تخم ها را با چاقو و یا کاغذ و داستمال، تمیز کنید. از سبد تخم یا کارتون برای مراقبت از تخم ها برای جابجایی استفاده کنید.

باید کارتن را چنان انتخاب کنید که هر کارتن بتواند حداقل 30 تخم را در خود جای دهد. می توانید از سبد بامبو، جعبه چوبی و چیزهای دیگر برای حمل تخم ها به بازار یا مقصد دیگر استفاده کنید. اگر از این جعبه ها برای مراقبت از تخم ها استفاده می کنید، لایه عمیقی از کاه یا سیوس برنج [در کف آن] قرار دهید.

مطمئنا نحوه ارائه محصولات به بازار، بستگی به انتخاب های شما دارد. در جهان رقابتی امروز، محوه بسته بندی محصول می تواند امری تعیین کننده و موثر در جذب مشتری باشد.

کسب و کار پرورش اردک

سوالات متداول در مورد کسب و کار پرورش اردک

اگر علاقه مند هستید تا وارد این کسب و کار شوید، احتمالا سوالات زیادی در ذهن دارید. در اینجا می کوشیم تا به پرسش های معمول و پرتکرار در خصوص این کسب و کار پاسخ دهیم.

 1. آیا پرورش اردک سودآور است؟

بله پرورش اردک حتماً سودآور است. اما باید هر کاری را به طور دقیق و کامل انجام دهید. تجربه و آموزش در هر کسب و کاری، حرف اول را می زند. در نتیجه از صرف زمان و هزینه برای کسب مهارت و دانش در این زمینه، دریغ نکنید.

 1. یک مزرعه اردک چقدر سودده است؟

کسب و کار پرورش اردک مانند کسب و کار پرورش مرغ، سودآور است. میزان بازدهی و سودآوری نهایی بستگی به تصمیمات سرمایه گذاری اولیه دارد. مطمئنا اگر مسیر درست را طی نمایید و از دستورالعمل ها نیز پیروی کنید، سودآوری بالایی را نیز تجربه خواهید کرد.

 1. چگونه باید اردک پرورش دهیم؟

می توانید این کسب و کار را به سادگی پس از کسب آموزش عملی از یک مزرعه دار با تجربه، شروع کنید. توضیحات تکمیلی تر این پرسش را در نوشته بالا ارائه داده ایم.

 1. برای شروع کسب و کار پرورش اردک به چه چیزهایی نیاز است؟

قبل از هر چیز باید آموزش خود را تکمیل کنید. سپس سرمایه را تامین کنید و کار را شروع کنید.

 1. در هر هکتار چند اردک می توان پرورش داد؟

اگر اردک ها را در سیستم باز پرورش می دهید، بیش از 100 پرنده در هکتار نمی توان پرورش داد. تعداد کمتر بهتر است.

 1. چرا مزرعه داران، اردک می خرند؟

مزرعه داران معمولاً این پرندگان را بخاطر نیازهای تغذیه ای خانواده یا برای شروع یک کسب و کار جدید پرورش می دهند.

 1. چقدر سرمایه نیاز دارم؟

در واقع به سختی می توان مبلغ دقیقی گفت. چون این به عوامل زیادی مانند تعداد پرندگان، روش پرورش، خرید جوجه ها، تغذیه، ساخت لانه و … بستگی دارد. پس اگر بتوانید قبل از شروع با یک کارشناس مشورت کنید، بهتر است.

 1. چقدر سود می توانیم به دست آوریم؟

تولید تجاری، قطعاً سودآور است. اما نمی توان مبلغ دقیق گفت، چراکه پاسخ به عوامل زیادی بستگی دارد. برای به دست آوردن ذهنیت با یک مزرعه دار فعال مشورت کنید.

 1. چطور یک مزرعه پرورش اردک را راه اندازی کنیم؟

راه اندازی این کسب و کار، درست مانند هر کسب و کار پرورش پرنده دیگری است. تنها باید یک سرپناه خوب، منبع آب مناسب، جوجه ها، تغذیه و روش مراقبت خوبی برای پرندگان داشته باشید. داشتن یک استخر بزرگ یا یک منبع آب دیگر برای تولید تجاری، بسیار مفید است.

 1. از اردک ها چقدر پول می توان به دست آورد؟

کسب و کار پرورش تجاری اردک بی تردید یک کسب و کار سودآور است. اما نمی توان مقدار دقیق گفت، چراکه سود این کسب و کار به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر با چند مزرعه دار فعال در منطقه خود برای توصیه مشورت کنید، بهتر خواهد بود.

 1. پرورش اردک چقدر طول می کشد؟

به نوع اردک بستگی دارد. اگر نوع گوشتی پرورش می دهید، پس از 5-4 ماهگی یا زودتر خواهید توانست فروش آنها را شروع کنید. اما اگر گونه تخم گذار را پرورش دهید، تخم گذاری پس از 5 ماهگی شروع می شود.

 1. مرغ سودآورتر است یا اردک؟

به نظر می رسد مرغداری سودآورتر از کسب و کار پرورش اردک است. پرورش اردک تنها در صورتی برای شما بسیار سودآور خواهد بود که منبع آبی بزرگی در منطقه داشته باشید که پرندگان بتوانند آزادانه در آن گردش کنند و غذای خود را از طبیعت به دست آورند. تغذیه این پرندگان معمولاً بیش از مرغ ها است. اگر بتوانید هزینه های تغذیه را با پرورش اردک در منبع آب آزاد کاهش دهید، پس اردک ها بیش از مرغ سودده خواهند بود.

 1. بهترین اردک برای پرورش کدام است؟

اردک های Peking, Aylesbury (پکن) و Muscovy (روسیه) رایج ترین گونه ها برای تولید گوشت هستند. از سوی دیگر گونه های کمپبل خاکی یا دونده هندی در پرورش اردک تخم گذار معمول هستند.

 1. اردک های پرورشی چه مدت زنده می مانند؟

اردک ها در طبیعت، مدتی طولانی عمر می کنند. اما گونه های پرورشی تنها بخشی از طول عمر طبیعی را زندگی می کنند. اردک هایی که برای گوشت پرورش داده می شوند، وقتی به 8-7 هفتگی می رسند فروخته می شوند و گونه های تخم گذار وقتی به 24-18 ماهگی می رسند و توان تخم گذاری آنها رو به کاهش می گذارد، کشتار می شوند.

 1. کیفیت زندگی اردک های پرورشی چگونه است؟

کیفیت زندگی اردک های پرورشی بسیار ضعیف است. آنها در طول زندگی خود در انبارهای محدود، کم نور و بسته چپانده می شوند که گاهی دسترسی کافی به آب باز ندارند.

 1. اردک ها به طور طبیعی چه می خورند؟

اردک های طبیعی یا وحشی انواع دانه ها، علف ها، گیاهان آبی و بی مهرگان را می خورند.

 1. غذای مورد علاقه اردک ها چیست؟

حلزون ها، کرم های خاکی، لارو حشرات، ماهی های کوچک، جیرجیرک ها، پسماندهای گوشت، ماهی فیدر (feeder fish)، پوست میگو یا خرچنگ و … را می خورند.

 1. اردک ها چه چیزی نمی توانند بخورند؟

نان، ذرت بو داده، شکلات، پیاز، سیر، آووکادو یا مرکبات را به این پرندگان ندهید.

 1. بهترین چیز برای تغذیه اردک ها چیست؟

بهترین چیزها برای تغذیه این پرندگان عبارتند از برنج، جو، گندم، ذرت خرد شده، جو دوسر، ذرت خوشه ای، دانه پرندگان و …

 1. یک اردک در روز به چقدر غذا نیاز دارد؟

به اندازه و گونه در حال پرورش بستگی دارد. برای نمونه یک گونه کمپبل خاکی بالغ می تواند هر روز 150-100 گرم غذا بخورد.

 1. آیا اردک ها می توانند در کنار مرغ ها زندگی کنند؟

بله؛ اردک های خانگی براحتی می توانند با مرغ ها زندگی کنند.

 1. اردک ها کجا می خوابند؟

وقتی نوبت به انتخاب محل خوابیدن می شود، این پرندگان، بسیار انعطاف پذیر هستند. آنها می توانند روی زمین یا آب بخوابند.

 1. آیا اردک ها هر روز تخم می گذارند؟

بسته به گونه، اردک ها می توانند هر روز یک تخم، تولید کنند.

 1. چگونه گوشت و تخم اردک را بازاریابی کنیم؟

بازاریابی محصولات اردک (تخم و گوشت) بسیار آسان است. مردم در سراسر جهان، تخم و گوشت این پرندگان را از قدیم دوست داشته اند. در برخی نواحی، مردم، تخم و گوشت آن را بیش از گوشت مرغ و تخم مرغ دوست دارند. تخم اردک، بزرگ تر از تخم مرغ است. در برخی مناطق، گوشت اردک کمتر از تخم آن رایج است. با این حال نگرانی در مورد بازاریابی تخم و گوشت اردک وجود ندارد. می توانید تقاضای محصولات در بازار محلی خود را بررسی کنید.

با این حال برای کسب بیشترین سود از این کسب و کار، باید در مورد مراقبت، مدیریت تغذیه، تطبیق یافتن، جوجه کشی و بازاریابی این پرندگان، دقت زیادی کنید. اگر همه این فرآیندها بخوبی انجام شود، می توانید درآمد خوبی از این کار داشته باشید.

اینها گام ها و مسیرهای معمول برای شروع و مدیریت یک کسب و کار موفق در حوزه پرورش اردک است. امیدواریم این دستورالعمل به شما کمک کرده باشد. در صورت داشتن سوالات بیشتر در این زمینه، می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. موفق باشید.

دام، طیور و شیلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi