سفارش طرح توجیهی

طرح احداث مزرعه پرورش گل رز

پرورش گل رز یک کار بسیار معمول و رایج در سراسر جهان است. گل رز در واقع یکی از گل های برجسته در پرورش گل در جهان محسوب می شود. از آن تقریباً در هر رویدادی استفاده می شود و همچنین ارزش درمانی خوبی نیز دارند.

گل های رز در اندازه ها، شکل ها و همچنین رنگ های مختلفی وجود دارند. این گل ها عطر منحصربفردی دارند، به همین علت در رویدادهای مختلف استفاده می شوند. گلبرگ های آنها، ویژگی های درمانی زیادی دارند که شامل کاهش استرس و رفع افسردگی می شود. این گلبرگ ها برای درمان جوش صورت نیز بکار می روند. این نوع گل بیشتر در عطرها و در تهیه گلاب استفاده می شوند (که برای آشپزی، مواد آرایشی، دارو و مراسم مذهبی استفاده می گردد). گل ها سرشار از اسانس فرار هستند.

کسب و کار پرورش گل رز

گل رز یک گیاه گل چندساله چوبی از دسته رزها، از خانواده Rosaceae است که نام همان گلی است که گیاه می دهد. در واقع بیش از 300 پونه و دهها هزار واریته از آن وجود دارد. این گل ها گروهی از گیاهان را تشکیل می دهند که به صورت درختچه، گیاه بالارونده یا کشیدنی قابل پرورش هستند و ساقه هایی مجهز به خارهای تیز دارند.

بسته به گونه، گل ها اندازه و شکل متفاوتی دارند و معمولاً بزرگ و خوش نما هستند. رنگ های معمول گل ها از سفید تا زرد و قرمز متفاوت است. بیشتر گونه ها، بومی آسیا هستند، و تعداد کمتری بومی اروپا، آمریکای شمالی و شمال غرب آفریقا می باشند. گونه ها، واریته ها و پیوندی ها همه بخاطر زیبایی و اغلب بخاطر ارزش عطری و دارویی پرورش داده می شوند. گل رز از گل هایی است که در جوامع بسیاری، اهمیت فرهنگی پیدا کرده اند. آنها اندازه های متفاوتی از توپر، مینیاتوری تا بالارونده ها دارند که ارتفاع آنها به چند متر نیز می رسد. گونه های مختلف آن به سادگی پیوند زده می شوند و از این موضوع برای توسعه باغ های متعدد استفاده می شود. آنها بیش از همه به عنوان گیاهان زینتی و آرایش دهنده فضا معروف هستند که بخاطر گل هایشان در باغ و گاهی فضاهای داخلی کشت می شوند. از آنها برای محصولات تجاری مانند عطر و شاخه گل بریده نیز استفاده می شود. برخی از آنها به عنوان گیاه تزئینی، برای ایجاد حصار، و برای دیگر اهداف سودگرایانه مانند پوشش زین بازی و تثبیت شیب استفاده می شود.

فهرست مطالب:

 1. مزایای تغذیه ای گلاب
 2. مزایای پرورش رز
 3. چگونگی شروع پرورش رز
 • انتخاب مکان خوب
 • آماده سازی خاک
 • الزامات آب و هوایی برای پرورش گل رز
 • انتخاب یک واریته
 • خرید قلمه
 • کشت
 • مراقبت
 • کوددهی
 • آبدهی
 • پوشش دهی
 • هرس
 • آفات و بیماری ها
 • آفت ها
 • بیماری ها
 • برداشت
 • بازدهی
 • بازاریابی
 1. پرسش های پرتکرار

پرورش گل رز

مزایای تغذیه ای گلاب

گلاب بسیار سالم است و مزایای تغذیه ای بسیاری دارد. گلاب با تقطیر گلبرگ های رز به وسیله بخار تولید می شود. گلاب معطر است و گاهی به عنوان بوی خوش ملایم طبیعی به عنوان جایگزین عطرهای شیمایی استفاده می شود. مردم برای هزاران سال از جمله در قرون وسطی از گلاب استفاده می کردند. تصور می شود که گلاب از آنچه هم اکنون در ایران است، نشأت گرفته باشد.

گل های رز به طور سنتی در محصولات زیبایی و محصولات غذایی و نوشیدنی استفاده شده اند. این محصولات مزایای سلامتی بالقوه زیادی دارند. در اینجا مختصری در مورد مزیت های اصلی مصرف گلاب شرح می دهیم.

 • گلاب منبع بسیار خوب ویژگی های ضدالتهابی است و همه اکنون این یکی از بزرگ ترین مزایای آن است. و این ویژگی های ضدالتهابی می تواند به درمان چند بیماری (داخلی و بیرونی) کمک کند. گلاب حتی می تواند به تسکین اگزمتا یا رزاسه کمک کند.
 • گلاب به طور سنتی برای تسکین گلودرد استفاده شده است.
 • هزاران سال از آن به عنوان محصولات زیبایی استفاده شده است. پس، تعجبی ندارد که گلاب می تواند رنگ چهره شما را بهتر کند و قرمزی پوست را کاهش می دهد. ویژگی های ضدباکتری آن می تواند به کاهش جوش صورت کمک کند و ویژگی های ضدالتهابی آن می تواند قرمزی و پف کردگی پوست را کاهش دهد.
 • گلاب ویژگی های ضدعفونی کننده قوی دارد. و می تواند از عفونت ها پیشگیری کرده و آن را درمان کند. به همین دلیل، گلاب اغلب در انواع درمان های طبیعی و پزشکی گنجانده می شود.
 • روغن گل رز و گلبرگ های آن، چند آنتی اکسیدان قوی دارند که می توانند به حفاظت سلول ها از آسیب کمک کند.
 • گلاب ویژگی های ضدباکتریایی و ضدعفونی کنندگی دارد که می تواند به بهبود سریع تر زخم ها کمک کند. این ویژگی ها می تواند به تمیز کردن و مبارزه با عفونی شدن برش و سوختگی ها کمک کند (و به ترمیم سریع تر بریدگی ها، سوختگی ها و حتی اثر زخم ها کمک کند).
 • گلاب ویژگی های ضداضطراب و ضدافسردگی قوی دارد و این به ارتقاء وضعیت روحی شما کمک می کند.
 • اسانس گل سرخ و گلاب به طور معمول در عطردرمانی برای کمک به بهبود سردردها استفاده می شود.
 • وقتی گلاب به طور موضعی استفاده شود، علاوه بر تسکین پوست ملتهب می تواند ظاهر پر چین و چروک را کاهش دهد. به همین دلیل اغلب در محصولات زیبایی برای کاهش چروک استفاده می شود.
 • گلاب برای کمک به هضم و کاهش ناراحتی های گوارشی در طب مردمی استفاده شده است. و می تواند ترشح صفرا را بهبود بخشد که می تواند به گوارش کمک کند.

مزایای پرورش گل رز

پرورش تجاری گل رز بسیار آسان است و مزایا و منافع زیادی دارد. آنها در سراسر جهان رشد می کنند. این گیاهان معمولاً به مراقبت کمی نیاز دارند و شروع این کسب و کار بسیار آسان است. از آنجا که شروع و اداره این کسب و کار بسیار آسان است، پس می توانید کسب و کار تجاری خود در این حوزه را برای کسب سود شروع کنید. حتی اگر تازه کار باشید، می توانید به راحتی این کار را شروع کنید. در اینجا کمی در مورد مزایای اصلی این کسب و کار توضیح می دهیم.

 • پرورش گل رز یک ایده کاری بسیار قدیمی است. بسیاری افراد در سراسر جهان هم اکنون مشغول به این کار هستند.
 • مراقبت از آنها بسیار آسان است، حتی تازه کارها هم می توانند آنها را کشت کنند. پس می توانید از این فرصت برای کسب سود استفاده کنید.
 • تقاضا و قیمت آن در بازار بسیار بالاست. پس احتمالاً به سادگی خواهید توانست محصولات خود را در این بازار به فروش برسانید.
 • بوته های این نوع گل عموماً با کمترین مراقبت در هرجایی رشد می کنند.
 • تولید تجاری آن می تواند ایده خوبی برای شما باشد، به ویژه اگر یک فرد تحصیل کرده در این حوزه هستید. کشت تجاری آن می تواند منبع شغلی بزرگی برای روستاییان باشد.
 • هزینه تولید و دیگر هزینه ها در این کار نسبتاً کم است. اما درآمد خیلی خوب است. پس می توانید سود خوبی کسب کنید.
 • بازاریابی در این حوزه، بسیار ساده است. در سراسر جهان تقاضای بسیار خوبی برای آن وجود دارد. شما براحتی خواهید توانست محصول خود را در بازار محلی بفروشید.
 • گل های رز زیبایی یک ملک را افزایش می دهند. کشت تجاری به شما پول و آسودگی خاطر بالایی خواهد داد.
 • این نوع گل ها، سرشار از ارزش های دارویی هستند.
 • مصرف منظم گلاب مزایای سلامت بسیاری دارد. اگر خودتان پرورش دهنده هستید، می توانید از گلاب تازه لذت ببرید.

چگونگی راه اندازی پرورش گل رز

شروع پرورش گل رز (در مقیاس تجاری یا کوچک) بسیار ساده و آسان است. بوته ها معمولاً به مراقبت و مدیریت کمتری نیاز دارند. پس به سادگی خواهید توانست کار را شروع کنید و این کسب و کار را اداره کنید، حتی اگر تازه کار باشید. این نوع گل ها در همه شرایط آب و هوایی در سراسر جهان بخوبی رشد می کنند و می توانند در انواع خاک ها رشد کنند.

اگر می خواهید پرورش گل رز را شروع کنید، این دستورالعمل به شما کمک خواهد کرد. در اینجا می کوشیم اطلاعات بیشتری در مورد راه اندازی و اداره این کسب و کار از کاشت، مراقبت و برداشت و بازاریابی ارائه کنیم.

انتخاب مکان خوب برای پرورش گل رز

قبل از هر چیز، باید مکان بسیار خوبی برای شروع کسب و کار پرورش گل رز انتخاب کنید. این گل ها در خاک رس شن دار زه کشی شده که غنی از ماده آلی است بخوبی رشد می کند. مقدار pH خاک باید بین 6 تا 7.5 باشد. گیاهان رز به اشباع آبی حساس هستند و به همین علت باید یک سیستم زهکشی ایجاد کرد. گل ها در مقدار بارش 300-200 میلیمتر بخوبی رشد می کنند. خاک شنی، خاک رسی سرخ، و خاک رسی سیلتی با ظرفیت خوب نگهداری آب برای پرورش گل رز، مناسب هستند.

آماده سازی خاک برای پرورش گل رز

برای تولید خوب، خاک را به طور کامل آماده کنید. چند بار عملیات شخم و بیل زدن را انجام دهید تا خاک به خوبی ورز داده شود. حدود 4 تا 6 هفته قبل از کشت، تا آنجا که می توانید کود آلی به خاک بدهید. رشد نشاء گل رز در بستر، سود آورتر از کاشت تکی آن در مزرعه است. در حین تهیه بستر، کمی سوپر فسفات به کود آلی اضافه کنید. و در نهایت عملیات مسطح سازی را انجام دهید.

الزامات آب و هوایی برای پرورش گل رز

گل های رز تقریباً همه جا در سراسر جهان وجود دارند. اما در آب و هوای مرطوب، رشد خوبی ندارند. در عین حال دمای بالا را تحمل می کنند. دمای زیر 10 درجه سانتی گراد بر گل دهی تاثیر خواهد داشت و همچنین گل های بی ثمر ایجاد می کند.

رز به قرار گرفتن کامل در معرض اشعه آفتاب نیاز دارد. پس نواحی سایه دار برای پرورش آن مناسب نیست. دمای مناسب رشد و بادهی خوب گل های رز حدود 18 تا 30 درجه سانتی گراد است و دمای کشت از 25 تا 30 درجه سانتی گراد متفاوت است.

انتخاب واریته مناسب گل رز

واریته های مختلفی از گل رز وجود دارد که می توانید انتخاب کنید و همه این واریته ها در سه گروه رز های بومی، رز باغچه قدیمی و رز مدرن دسته بندی می شوند.

 • رز های بومی: اینها رز های وحشی هم نامیده می شود. آنها رنگی براق دارند و دارای 5 گلبرگ هستند. این گل ها مدت زیادی در زمستان دوام می آورند. Rosa rugose, Banksiae, Multiflora, Foetida برخی از نمونه های این گونه هستند.
 • رز باغچه ای قدیمی: اینها رزهای جذاب و خوشبویی هستند که به سادگی رشد داده می شوند و در زمستان به خوبی دوام می آورند. Noisette, Alba, Macrantha, Centifolia و Moss Roses نمونه های رزهای باغچه ای قدیمی هستند.
 • رزهای مدرن: آنها بسیار محبوب هستند و از پیوند دو گونه رز دورگه و گل پامچال به دست می آید و غنی از رنگ های مختلف و پرطراوت هستند. نمونه برخی از آنها عبارتند از رزهای دورگه، رز چشم انداز، رز فلوریبوندا، رز زرد پرمت، رزهای گرندیفلورا، American Pillar, Centifolia Rose, Polyantha و … .

خرید قلمه گل رز

تکثیر رزها با قلمه های ریشه دار شده یا ذخیره ریشه بوته انجام می شود. این قلمه ها به سادگی در تقریباً همه قلمستان ها در دسترس است. امیدواریم بتوانید به سادگی این قلمه ها را در بازار محلی خود پیدا کنید.

کاشت

گیاهچه (نشاء) های رز در چاله های گرد با قطر 80 و عمق 70 سانتیمتر کاشته می شوند. گیاهچه ها باید در طول شهریور یا آبان کشت شوند. گیاهچه ها را می توان با دانه، قلمه، خواباندن یا جوانه دار کردن تکثیر کرد. جوانه دار کردن روش ایده آلی برای تکثیر تجاری است. سعی کنید همیشه کارهای کاشت را در ساعت عصر تکمیل کنید.

مراقبت (داشت)

گیاهان رز معمولاً به مراقبت و مدیریت کمتری نیاز دارند. اگرچه مراقبت بیشتر برای کسب و کار تجاری اهمیت دارد. مراقبت از آن بسیار ساده است.

کوددهی

باید کود NPK را به نسبت 8:8:16 در فاصله زمانی سه ماه پس از کاشت کوددهی کنید. برای افزایش تولید گل، کوددهی را پس از تکمیل هرس انجام دهید.

آبدهی

آب کافی برای رشد مناسب گیاهان، ضروری است. گیاهان باید دو بار در هفته از آبان تا فروردین و یکبار در هفته از اردیبهشت تا تیر آبیاری شوند. در طول فصل بارانی، آبیاری انجام ندهید. سیستم زهکشی مناسب را برای اجتناب از وضعیت غرقاب شدن ایجاد کنید. برای تولید تجاری، آبیاری قطره ای، بهترین روش است.

پوشش دهی

پوشش دهی برای حفظ رطوبت در خاک، بسیار مهم است. اینکار به جلوگیری از علف های هرز هم کمک می کند. پسماندهای کشاورزی مانند کاه، علف های بریده شده، سبوس برنج، خاک اره، برگ های خشک و … برای استفاده به عنوان پوشش بسیار خوب هستند. امروزه مزرعه داران مدرن، از ورقه های سفید یا سیاه پلی اتیلنی برای پوشش استفاده می کنند که بسیار کارآمد بوده است.

هرس

هرس برای تولید بهینه بسیار ضروری است، چون شاخه های بیش از حد، کیفیت گل دهی را کم می کند. هرس باید در طول زمستان انجام شود.

دو هفته اول آبان، زمان مناسب برای هرس، دانسته می شود. هرس تا گلدهی، حدود 35 تا 60 روز طول می کشد، اما این مسئله به واریته و شدت هرس بستگی دارد.

آفت ها و بیماری ها

گل های رز مستعد برخی آفت ها و بیماری های مشترک هستند. در اینجا مختصری درباره آنها شرح می دهیم.

 • آفت ها

آفت های مشترک گل های رز عبارتند از caterpillar, thrips, aphids و حشرات جهنده برگ. می توانید با پاشیدن متومیل (Methomyl) در کنار چسب با غلظت یک میلی لیتر در لیتر آب، هجوم کاترپیلار را کنترل کنید.

برای هجوم تریپس ها، آفیدها و حشرات جهنده متیل دیمتون 25EC را به میزان 2 میلی لیتر به ازای هر لیتر آب اسپری کنید، یا کربوفوران 3G به میزان 5 گرم به ازای هر بوته.

 • بیماری ها

برخی بیماری های مشترک در این گیاهان عبارتند از لک برگ، کپک پودری، و خشک شدن نوک شاخه. می توانید با پاشیدن اکسی کلراید یا منکوزب به میزان 2.5 گرم در لیتر آب، هجوم لکه برگ را کنترل کنید، این پاشش را هر 8 روز تکرار کنید. در مورد کپک پودری، فلوسیلازول را به میزان 40 میلی گرم با تیپول 50 میلی لیتر در هر لیتر آب بپاشید.

خشک شدن از سر شاخه، بیماری مشترک در این گیاه است و در صورت عدم کنترل مناسب می تواند ضرر بزرگی بزند. اگر متوجه هجوم خشک سرشاخه شدید، 2 گرم کلروتالونیل به همراه 0.5 میلی لیتر تیپول در هر لیتر آب روی ان بپاشید.

برداشت

گل های رز در سال اول، گل زیادی تولید نمی کنند و بازده اقتصادی آن از سال دوم کاشت به دست می آید. برداشت را می توان با استفاده از قیچی هرس تیز دستی وقتی رنگ گل کاملاً پر شد و دو گلبرگ اولش شروع به باز شدن کرد انجام داد.

برداشت باید در ایتدای صبح یا عصر هنگام انجام شود. گل ها را در ظرف پر شده با آب تازه ضدعفونی شده دارای نگهدارنده قرار دهید. گل ها در محل از قبل خنک شده دارای دمای 10 تا 12 درجه سانتی گراد به مدت 12 ساعت نگهداری می شوند و سپس گل ها بر اساس طول ساقه و کیفیت دسته بندی می شود.

بازده

نمی توان مقدار دقیقی را اعلام کرد. بازدهی به عوامل مختلفی مانند واریته، کیفیت خاک و … بستگی دارد. در کل یک بوته حدود 30-25 گل تولید می کند. در هر هکتار به طور متوسط 5000 بوته حدود 150000 گل رز می دهد.

بازاریابی

بازاریابی گل رز بسیار آسان است. این نوع گل، تقاضا و ارزش بسیار خوبی در سراسر جهان دارد. امیدواریم بتوانید محصولات خود را به سادگی در بازار محلی بفروشید.

پرورش رز

اینها مراحل معمول و روش های شروع و اداره یک کسب و کار موفق پرورش گل رز است. امیدواریم این راهنما به شما کمک کرده باشد. در ادامه، به تعدادی از سوالات پرتکرار در این حوزه نیز پاسخ داده ایم:

پرسش های پرتکرار:

بسیار در مورد کسب و کار پرورش گل رز، سوال می پرسند (به ویژه تازه کارها). در اینجا فهرستی از پرسش های معمول در مورد این کسب و کار را مطرح می کنیم و پاسخ می دهیم. امیدواریم بتوانید پاسخ خود را پیدا کنید. اگر پرسش های دیگری دارید، تردید نکنید و بپرسید.

آیا کسب و کار پرورش گل رز سودآور است؟

بله، تولید تجاری آن بسیار سودآور است. اما باید امکانات بازاریابی خوبی داشته باشید. در غیر این صورت تولید شما سودآور نخواهد بود.

چگونه کسب و کار پرورش گل رز را شروع کنیم؟

شروع کسب و کار سوداور و تجاری در این حوزه، بسیار آسان است. تنها یک زمین خوب برای تولید انتخاب کنید، یک طرح کسب و کار کارآمد بنویسید، گونه مناسبی انتخاب کنید، گیاه را بکارید، از آنها بخوبی مراقبت کنید و تلاش کنید تا راهبردهای بازاریابی خود را قبل از شروع کار تعیین کنید.

گل های رز در کجا بهترین رشد را دارند؟

گل های رز در خاک های مرطوب و بخوبی زهکشی شده که غنی از مواد آلی باشد، بهترین رشد را دارد. وجود آفتاب کامل یک ضرورت برای کشت است.

رشد گل رز چقدر طول می کشد؟

آنها رشد نسبتاً سریعی دارند. بیشتر آنها حدود 6 الی 8 هفته پس از کشت، گل می دهند. وقتی گل از بوته جدا شد، سرشاخه ها را بزنید و برای دور دیگر گل دهی در 6 الی 8 هفته آماده شوید.

آیا رشد دادن گل های رز دشوار است؟

نه. به هیچ وجه. در واقع می توانید آنها را به سادگی کشت کرده و مراقبت کنید.

آیا بوته های رز به آب زیادی نیاز دارد؟

بله به آب زیادی نیاز دارد. این گیاهان در فصل رشد حداقل به 2 گالن آب دوبار در هفته نیاز دارند.

بهترین کود برای گل های رز چیست؟

بوته های رز، تغذیه سنگینی دارند و به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارند. استفاده از کودهای آلی همیشه خوب است. از کودی استفاده کنید که غنی از نیتروژن باشد یا برای اولین بار جهت جوانه زدن برگ، همراه با نمک های اسپوم (سولفات دو منیزیم) سطح را پودر یونجه خشک بپاشید تا رشد ساقه و اندام پر آب تری را تشویق کند.

کدام گل رز سریع ترین رشد را دارد؟

New Dawn سریع ترین رشد را دارد.

از هر بوته چند گل رز به دست می آورید؟

به عوامل زیادی بستگی دارد. اما به طور متوسط می توان حدود 30 گل در هر بوته انتظار داشت.

آیا گل های رز آفتاب را دوست دارند؟

بله، آنها برای تولید بهینه به آفتاب کامل نیاز دارند.

چطور گل های رز را وادار به رشد بیشتر می کنید؟

می توانید با استفاده از کودهای متوازن مانند کمپوست یا کود حیوانی، گل ها را وادار به بزرگ تر شدن کنید.

گل رز چفدر دوام می آورد؟

معمولاً شاخه های بریده شده تا یک هفته دوام می آورند.

گل دهی رز را چگونه زیاد می کنید؟

بکارگیری زمانبندی شده کود و آب، گل دهی را افزایش خواهد داد.

گل رز چه نوع خاکی را دوست دارد؟

معمولاً خاک رسی برای آنها مناسب است.

چه نوع گل رزی در طول سال، گل می دهد؟

گونه Floribunda در طول سال به طور مداوم گل می دهند.

کشت کدام نوع گل رز آسان است؟

کشت گونه هایی مانند Snowdrift بسیار آسان است.

آیا رزها از دانه هم رشد می کنند؟

آنها را می توان از دانه رشد داد. تکثیر از دانه، زمان بیشتری می برد، اما آسان تر است.

آیا می توانم از قلمه هم گل رز پرورش دهم؟

ساقه های سالم را از کشت همین فصل انتخاب کنید و راهنمای قلمه گیری را دنبال کنید. برای این کار می توانید از کشاوران ماهر و باتجربه در این زمینه نیز راهنمایی بگیرید.

چطور به رزها آب می دهید؟

می توانید هر هفته در طول فصل گل دهی به گل های خود 1 تا 2 اینچ آب بدهید.

چرخه عمر گل رز چقدر است؟

مراحل چرخه عمر در این نوع گل، عبارتند از دانه، سپس تکثیر، جوانه زدن، سپس فصل رشد و در نهایت کمون یا نهفتگی رز.

بوته های گل رز چقدر عمر می کنند؟

به عوامل زیادی بستگی دارد. اما طول عمر متوسط بوته ها می تواند از 6 سال یا بیشتر باشد.

طرح کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi