سفارش طرح توجیهی

طرح احداث مزرعه پرورش بوقلمون

پرورش تجاری بوقلمون یک ایده کاری سودآور است. بوقلمون سریع تر از مرغ گوشتی رشد می کند و در زمانی بسیار کوتاه برای بازاریابی آماده می شود.

پرورش بوقلمون برای تولید گوشت، رایج تر از پرورش آن برای تولید تخم است. اگرچه برخی افراد یک یا چند بوقلمون نر (یک بوقلمون نر بالغ) را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. مراقبت و مدیریت این پرنده مانند هر پرنده دیگر از خانواده ماکیان است. اما تفاوت اصلی، در اندازه بوقلمون هاست. آنها پرندگان نسبتاً بزرگی هستند.

کسب و کار پرورش تجاری بوقلمون

امروزه پرورش تجاری بوقلمون یک کسب و کار بسیار رایج است و رواج آن به تدریج در حال افزایش است. پس می تواند کار خوبی برای کسب سود باشد. پرورش تجاری این پرنده حتی در بسیار از کشورهای آسیایی رواج یافته است و می تواند کار خوبی برای پرورش دهندگان تازه کار ماکیان باشد.

فهرست مطالب

 • مزیت ها و منافع کسب و کار پرورش بوقلمون
 • چگونگی شروع کسب و کار پرورش بوقلمون
 • یادگیری عملی
 • تهیه یک طرح کسب و کار موثر
 • انتخاب یک مکان خوب برای پرورش بوقلمون
 • انتخاب گونه های مناسب بوقلمون برای پرورش
 • لانه سازی و حصارکشی
 • تغذیه و آب دهی
 • مراقبت و مدیریت
  • بیماری ها
 • بازاریابی
 • پرسش های پرتکرار

پرورش بوقلمون

مزیت ها و منافع کسب و کار پرورش بوقلمون

کسب و کار پرورش بوقلمون، مزایای زیادی به همراه دارد. به همین علت بسیاری از پرورش دهندگان تازه و قدیمی ماکیان برای شروع این کار، برنامه ریزی می کنند. افراد بسیاری می کوشند تا این کسب و کار را برای کسب سود شروع کنند. در اینجا کمی در مورد مزایای مهم کسب و کار پرورش بوقلمون توضیح می دهیم:

 • پرورش تجاری بوقلمون کسب و کاری بسیار پرسود است و می توانید از این فرصت برای کسب سود استفاده کنید.
 • پرورش این پرنده، نسبتاً آسان است. این کار دقیقاً مانند پرورش سایر پرنده های خانگی مانند مرغ، اردک و … است.
 • این کسب و کار، یک حوزه جدید نیست و افراد زیادی مشغول به آن هستند. پس لازم نیست نگرانی زیادی در مورد این کسب و کار داشته باشید.
 • اگر یک حیاط پشتی یا زمین خالی دارید، می توانید برای استفاده از این فضا، کار پرورش این پرنده را براحتی شروع کنید.
 • تولید تجاری آن، بسیار پرسود است و نسبت برگشت سرمایه خوبی دارد.
 • شما پول سرمایه گذاری شده را در یک دوره کوتاه به دست خواهید آورد.
 • مراقبت از بوقلمون نسبتاً اسان است، پس حتی اگر تازه کار باشید، احتمالاً خواهید توانست این پرنده ها را پرورش دهید.
 • بوقلمون مانند دیگر پرنده های خانگی است و لازم نیست برای پرورش آن مجوزهای زیادی را دریافت کنید.
 • محصولات این پرنده به ویژه گوشت آن در سراسر جهان، بسیار رایج است. پس لازم نیست نگرانی زیادی در مورد بازاریابی و فروش محصولات داشته باشید.
 • پرورش تجاری این پرنده، کسب و کاری بسیار سودآور است. پس می تواند شغل خوبی برای جوانان تحصیل کرده به خصوص در رشته های کشاورزی باشد.
 • همچنین می توانید تولید را در مقیاس کوچک شروع کنید و از نیروی کار خانواده خود بهره ببرید.
 • اگر می خواهید کار را در مقیاس بزرگ شروع کنید، می توانید درخواست وام بانکی و تسهیلات کنید.
 • گوشت و تخم بوقلمون، بسیار مغذی است و اگر کار پرورش بوقلمون خود را راه اندازی کنید، می توانید از گوشت یا تخم تازه بوقلمون لذت ببرید.

چگونگی شروع کسب و کار پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون بسیار شبیه پرورش دیگر ماکیان مانند مرغ، اردک، بلدرچین و … است. این پرندگان در ارتباط با انسان ها، بسیار اجتماعی هستند و پرورش آنها، بسیار جالب و لذت بخش است.

شروع این کسب و کار، بسیار آسان است. در اینجا کمی در مورد شروع این کسب و کار به صورت تجاری و حرفه ای توضیح می دهیم.

یادگیری عملی

پیش از هر چیز به شما توصیه می کنیم تا این کار را از یک پرورش دهنده فعال بوقلمون به طور عملی یاد بگیرید. همچنین می توانید آموزش های کوتاه مدت در مورد پرورش بوقلمون را نیز فرا گیرید. مراکز زیادی در سطح کشور هستند که می توانید آموزش های لازم را در آنجا فرا بگیرید و نهایتا نیز گواهینامه های این حوزه را نیز دریافت کنید. سازمان فنی و حرفه ای کشور را می توان یکی از بهترین مراکز برای یادگیری این مهارت ها عنوان کرد.

تهیه یک طرح کسب و کار موثر

تهیه یک طرح موثر کسب و کار پرورش بوقلمون برای تولید موفق، بسیار مهم است. می تواند از یک کارشناس برای تهیه طرح کسب و کار کمک بگیرید. به واسطه مطالعه این طرح ها می توانید چشم انداز کامل تری را در مورد آینده کسب و کار خود به دست آورید. همچنین در این طرح ها، می توانید محاسبات فنی، مالی و اقتصادی طرح شامل میزان هزینه ها و برآورد سودآوری طرح را در قالب یک سری جداول مشاهده نمایید و تصمیمات بهتری را در مورد نحوه تامین سرمایه برای شروع کسب و کار، اتخاذ نمایید.

انتخاب یک مکان خوب برای پرورش بوقلمون

انتخاب یک مکان خوب برای کسب و کار پرورش تجاری بوقلمون، بسیار مهم است. اگر زمین خودتان معیارهای زیر را دارد، می توانید از آن استفاده کنید.

 • سعی کنید زمینی دور از نواحی مسکونی انتخاب کنید.
 • از وجود منبع آب خوب مطمئن شوید.
 • از دسترسی به برق مطمئن شوید.
 • سیستم حمل و نقل خوب، یک ضرورت است.
 • سعی کنید یک مکان آرام بدون آلودگی انتخاب کنید.

انتخاب گونه های مناسب بوقلمون برای پرورش

چندین گونه بوقلمون در سراسر جهان وجود دارد. اما همه گونه ها برای تولید تجاری گوشت، به اندازه کافی مناسب نیستند.

می توانید تنها چند گونه را برای تولید سودآور گوشت، پرورش دهید. برای تولید سودده گوشت، باید از گونه های مدرن این پرنده که برای تولید تجاری گوشت پرورش داده شده، استفاده کنید. این نوع گونه نسبت تبدیل غذا به گوشت بیشینه ای دارد. آنها غذای کمتری مصرف می کنند و غذا را در زمان بسیار کوتاهی به گوشت تبدیل می کنند.

سفید سینه پهن، یکی از این گونه های مدرن بوقلمون برای تولید تجاری است. گوشت تولید شده توسط این گونه در علفزار در مقیاس کوچک، خوشمزه تر و لذیذتر از گوشت تولید شده از مزرعه تجاری خواهد بود. گونه های هلندی سفید و برنز استاندارد، دو گونه معمول برای تولید گوشت هستند.

در کنار اینها، برخی گونه ها هم وجود دارند که پرنده های زیبا و با منظر متفاوتی هستند. Bourbon Reds, Narragansetts, Royal Palm و … از این نوع گونه های بوقلمون هستند.

برای تولید تجاری گوشت، باید سراغ گونه های سفید سینه پهن، برنز و سفید استاندارد، هلندی سفید و … بروید.

لانه سازی و حصار کشی

لانه سازی خوب با انواع امکانات ضروری موجود برای تولید تجاری بوقلمون، بسیار ضروری است. در این خصوص، باید لانه های دائمی مانند لانه مرغ تهیه کنید و از دسترسی به همه امکانات لازم، اطمینان حاصل کنید.

برای حصارکشی، فنس ها را تا حد ممکن بلند بگیرید. اندازه این پرندگان، بزرگ بوده و بسیار قوی هستند. پس حصارکشی باید برای حفاظت از این پرندگان به اندازه کافی قوی باشد.

می توانید از تور مرغی برقی، فنس سیمی بافته شده، تیرهای فلزی T شکل، یا تیرهای چوبی استفاده کنید. با این حال در حین لانه سازی و حصار کشی برای بوقلمون ها، معیارهای زیر را در نظر داشته باشید.

 • باید حفاظت مناسب از همه انواع شکارچی ها و حیوانات آسیب زننده را فراهم کنید.
 • از وجود فضای کافی در لانه اطمینان حاصل کنید. معمولاً فضای 22 در 22 متر برای لانه گزینی تا 12 پرنده کافی است.
 • هیچ وقت به بوقلمون ها تا رسیدن به سن چرا، اجازه ندهید تا در علفزار چرا کنند.
 • از جریان کافی هوای تازه و نور به داخل لانه مطمئن شوید.
 • سیستم تهویه مناسبی تعبیه کنید.
 • لانه را طوری بسازید که به طور منظم بتوان تمیز کاری کرد.
 • در صورت حصارکشی، آن را تا حد امکان بلند بگیرید. حصار باید حداقل 2 متر بالاتر از زمین باشد.
 • بوقلمون ها، اندازه بزرگ تر از پرنده های خانگی دارند و بسیار قوی هستند، پس حصار را با مصالح قوی بسازید.

تغذیه و آب دهی

غذای خوب و مغذی، پرنده را سالم و مولد نگه می دارد. پس اگر یاد بگیرید که چگونه بوقلمون ها را تغذیه کنید، بهتر است (و این به پیشگیری از مشکلات در پرورش این پرنده و کاهش هزینه های تغذیه کمک خواهد کرد).

بوقلمون ها در چند هفته اول بیش از پرنده های خانگی دیگر، به پروتئین نیاز دارند. پروتئین در غذای آنها باید حداقل 28% باشد. می توانید با خوراک جوجه که حاوی حدود 28% پروتئین است شروع کنید. این پرنده ها را در شش هفته اول با خوراک جوجه ها تغذیه کنید و پس از آن می توانید با غذای پرنده بالغ نیز تغذیه کنید. غذای پرنده بالغ باید حاوی حدود 20% پروتئین باشد. مقدار پروتئین در غذای بوقلمون بیش از مرغ ها و دیگر پرنده های خانگی است.

در کنار تامین خوراک مغذی، همیشه تلاش کنید تا آب تمیز و تازه کافی در اختیار آنها بگذارید. معمولاً 2 گالن آب تازه برای دوازده بوقلمون لازم است.

مراقبت و مدیریت

همیشه سعی کنید پرنده ها را در محیط سالم نگه دارید و اطلاعات بیشتری در مورد پرورش آن و نحوه پیشگیری از مشکلات ایمنی بیاموزید.

هرگز پرنده ها را با غذای آلوده یا تاریخ مصرف گذشته تغذیه نکنید. همیشه برای آنها آب تازه و تمیز فراهم کنید. فضای کافی در لانه برای آنها در نظر بگیرید و بخوبی از آنها مراقبت کنید.

بیماری ها

بوقلمون ها، پرنده های نسبتاً قوی هستند. آنها معمولاً کمتر از سایر پرندگان خانگی تحت تاثیر بیماری و دیگر مشکلات سلامت قرار می گیرند. بهتر است تا قبل از شروع کسب و کار، اطلاعات تکمیلی تری در مورد بیماری این پرندگان فراگیرید.

بازاریابی و فروش

در پرورش تجاری بوقلمون، پرنده ها در مدت 20-12 هفته، آماده فروش می شوند. بازاریابی محصولات بوقلمون، بسیار آسان است. چون این محصولات، تقاضا و ارزش خوبی در بازار دارند. امید است بتوانید محصول خود را به آسانی بفروشید.

بوقلمون

پرسش های پرتکرار

اگر علاقه مند هستید تا وارد این کسب و کار شوید، احتمالا سوالات زیادی در ذهن دارید. در اینجا می کوشیم تا به پرسش های معمول و پرتکرار در خصوص این کسب و کار پاسخ دهیم. امیدواریم تا در ادامه بتوانید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید؛ اگر پرسش های بیشتری داشتید، در پرسیدن آنها از ما دریغ نکنید. سوالات خود را در بخش نظرات در پایین همین نوشته مطرح نمایید. همکاران ما در بخش پشتیبانی سایت فراپلن، در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

 1. آیا پرورش بوقلمون سودآور است؟

تولید تجاری این پرندگان یک کسب و کار سودآور است. به همین دلیل در سراسر جهان، رایج است و محبوبیت این کار به تدریج در حال افزایش می باشد.

 1. چگونه کسب و کار پرورش بوقلمون را شروع کنیم؟

شروع کسب و کار پرورش بوقلمون مانند شروع و اداره دیگر کسب و کارهای پرورش ماکیان است. تنها باید یک مکان خوب انتخاب کنید، یک طرح کسب و کار و طرح توجیهی آماده کنید، گونه ها را انتخاب کنید، پرنده ها را خریداری کنید، آنها را با خوراک مغذی تغدیه کنید و از آنها بخوبی مراقبت کنید. در ادامه با داشتن یک طرح بازاریابی خوب، می توانید محصولات خود را به خوبی بفروشید و به سودآوری معقولی دست یابید.

 1. رشد بوقلمون چقدر طول می کشد؟

معمولاً رشد بوقلمون زمان بیشتری نسبت به دیگر پرنده های خانگی نیاز دارد. رسیدن وزن گونه های مدرن این پرنده به وزن بازاری، معمولاً 18-14 هفته طول می کشد.

 1. پرورش دهندگان بوقلمون در سال چقدر پول در می آورند؟

نمی توان عدد دقیقی گفت، چراکه به عوامل زیادی بستگی دارد؛ اما توجیه اقتصادی خوبی را می توان برای این کسب و کار برآورد کرد.

 1. آیا پرورش بوقلمون دشوار است؟

نه، پرورش این پرندگان، زیاد دشوار نیست. پرورش آنها بسیار ساده و آسان و مانند دیگر ماکیان است.

 1. بهترین خوراک برای بوقلمون چیست؟

مخلوطی از بذرها، دانه ها و سبزی ها، بهترین خوراک بوقلمون هستند. اما امروزه بیشتر تولید کننده های تجاری، این پرندگان را با خوراک های تجاری تغذیه می کنند.

 1. بوقلمون ها را در چه شرایط آب و هوایی می توان پرورش داد؟

این پرندگان می توانند تنوع بالایی از شرایط اقلیمی را تحمل کنند و در بسیاری از کشورهای جهان پرورش داده می شوند.

 1. آیا بوقلمون ها پرخرج هستند؟

بله، بوقلمون ها نسبت به دیگر ماکیان مانند مرغ، بلدرچین، اردک و … خرج بالاتری دارد.

 1. رایج ترین گونه بوقلمون چیست؟

سفید سینه پهن، معمول ترین و رایج ترین گونه بوقلمون است. این گونه بسیار رایج است و در سراسر جهان پرورش داده می شود.

اینها گام ها و مسیرهای معمول برای شروع و مدیریت یک کسب و کار موفق در حوزه پرورش بوقلمون است. امیدواریم این دستورالعمل به شما کمک کرده باشد. در صورت داشتن سوالات بیشتر در این زمینه، می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. موفق باشید.

دام، طیور و شیلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi