سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی کاشت و پرورش گل گاوزبان

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن راه اندازی مزرعه کاشت و پرورش گل گاوزبان

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: فایل PDF خروجی نرم افزار کامفار
تعداد صفحات: 183 سال تهیه : 1402
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
borage flower
قیمت دانلود :
243,000 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

طرح توجیهی کشت و پروش گل گاوزبان می تواند به عنوان سندی معتبر و محکم برای شما در جهت اخذ تسهیلات بانکی و کسب آگاهی از صفر تا صد این صنعت باشد. اگر تمایل به سرمایه گذاری و ایجاد یک کسب و کار در زمینه گیاهی_دارویی و کسب اطلاعات در زمینه کشت و پروش گل گاوزبان دارید، محتوای زیر را به دقت مطالعه نمایید.

امروزه تغییرات سبک زندگی من جمله کاهش تحرکات یا افزایش آلاینده ها و… باعث بروز بسیاری از بیماری ها، به ویژه بیماری های اعصاب و روان شده است و همین امر تقاضا برای استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش ها را افزایش داده است. یکی از قدیمی ترین و اثربخش ترین این گیاهان، گل گاوزبان است. البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید دو نوع گا گاوزبان وجود دارد که نوع اولش اروپایی بوده و با بذر های گل گاوزبان موجود در کشورمان متفاوت است اما از هر دو نوع به عنوان دمنوش های آرام بخش و کاهش استرس و اضطراب استفاده می شود. گل گاوزبان گیاهی است چند ساله با ریشه های نسبتا قطور و ساقه و برگ های پوشیده از کرک های زبر که با گل های سرخ رنگ ارغوانی دربرگرفته شده است که این گل ها پس از جدا شدن از ساقه و خشکاندن به رنگ آبی آسمانی یا بنفش درمی آید.

خواص گیاهی گل گاوزبان بسیار فراتر از چیزی است که ما می پنداریم؛ این گیاه علاوه بر اینکه به عنوان آرام بخش و مسکن های عصبی اسفاده می شود، در برطرف سازی برخی از چرک ها و جوش های صورت و کمک به نشاط و شادابی پوست نقش بسیار به سزایی دارد. افزون بر این، گل گاوربان غنی از آنتی اکسیدان ها و فلاوئوئیدها و انواع ویتامین هاست که باعث کاهش التهاب سینه و بهبود تنگی نفس می شود یا وجود مواد لعابی تلخ این گیاه به طودر معجزه آسایی باعث افزایش ادرار و دفع سنگ های کلیوی می شود.

اگر می خواهید اطلاعات خود از صفر تا صد گل گاوزبان را افزایش دهید، مطالعه ادامه مطالب را از دست ندهید.

پرورش گل گاوزبان

زمان و نحوه کاشت، داشت و برداشت گل گاوزبان در مناطق باغی و مسکونی و بررسی های مربوط به این مراحل

تاریخ کاشت بذر می تواند بسته به آب وهوای مناطق مختلف، اندکی متفاوت باشد ولی در حالت کلی زمان کشت بذر را از اواخر اسفند ماه تا خرداد ماه می دانند چنانچه منطقه دارای زمستان  و یا آب و هوای خیلی سرد نباشد مرحله کاشت را می توان در فصل پاییز انجام داد که در این حالت گیاهان سبز شده در اردیبهشت ماه سال بعد به گل می نشینند؛ ولی شاید باریتان جالب باشد که بدانیدکه گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از ماه تیر گل نمی دهند. اما مناطق کوهپایه ای یا به عبارتی زمین های دامنه کوه ها، برای کشت آن مناسبتر است. بذور گل گاوزبان طی 7تا 23 روز و در دمای ۲۱ تا 23 درجه سانتیگراد شروع به رشد کرده و جوانه می زنند. گل گاوزبان را می توان با رعایت شرایطی در منازل مسکونی نیز پرورش داد. محدوده زمانی ای که می توانید برای کشت این گیاه در داخل گلدان ها در خانه اقدام کنید اوایل تا اواخر بهار می باشد منتها باید دقت داشته باشید که خاک گلدان تان گرم باشد و دمای فضا از دمای اتاق و نهایتا از 20 درجه سانتی گراد پایین تر نرسد. کشت در داخل خانه بطور معمول ۴ تا ۸ هفته قبل از کشت بیرون انجام می گیرد طبیعی است که در اوایل بهار فضای داخل خانه نسبت به آب و هوای بیرون گرم تر است و شرایط برای رشد مناسب تر. بذرها در عمق 3 تا 5 سانتیمتر در سینی کشت یا گلدان حاوی خاک کمپوست دار کاشته می شود. اطمینان حاصل شود که بستر کشت مرطوب باشد ( اما خیس نباشد). اطراف ظروف کشت را با پلاستیک بپوشانید تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد و از نوررسی کافی اطمینان حاصل کنید.

ذکر این نکته می تواند خیلی مفید باشد که اگر تمایل دارید گل گاوزبان را در یک مکان اصلی و به صورت خطی یا مدور یا مستقیم و نه پراکنده، کشت دهید اول باید خاک حاصلخیزتان را به خوبی شخم زده باشید و برای پیشگیری از دانه دهی بیشتر، بهتر است عمق کاشت بذرتان  در خاک بیشتر از 12 سانتی متر باشد. 35 تا 50 سانتیمتر بین هر گیاه و 55 تا 70سانتیمتر بین هر ردیف فاصله قرار دهید و بخوبی آبیاری را انجام دهید.  به یاد داشته باشید که گیاهچه ها پس از جوانه زنی بسرعت رشد می کنند و این مرحله از حساس ترین بخش های زندگی گیاه است  پس از دفع مرتب علف های هرز در این بازه زمانی غافل نشوید.

حساس ترین و اصلی ترین مرحله در کار با گل گاوزبان، برداشت آن است. عمل گل چینی در اوایل خرداد صورت می‌گیرد و گلهای چیده شده را بر روی پارچه یا سفره‌های پلاستیکی به ارتفاع 2 تا 5 سانتیمتر پهن می‌کنند و برای پیشگیری از برخورد مستقیم نور خورشید روی آنها را معمولا با استفاده از پارچه هایی تمیز می پوشانند.البته محصول مرغوب و با کیفیت را زمانی دریافت می کنید که عجله ای در کار نداشته باشید و اجازه دهید گل ها در سایه خشک شوند. میزان تولید گل گاو زبان در هر هکتار بسته به نوع رسیدگی و حاصلخیزی خاک و آب و هوای حاکم بر منطقه، به طور متوسط 400 تا 500کیلوگرم است که حدودا از هر 8 تا 11 کیلوگرم گل تر یک کیلو گل خشک به دست می آید. گل مرغوب گلی است که دارای دم سفید و گلبرگهای بنفش باشد پس از تکان دادن گل ها و بهم زدگی آنها غافل نشوید.

قیمت بذر گل گاوزبان و محصولات تولیدی آن و هزینه های پیاده سازی این طرح

طبق آخرین تحقیقات و مطالعات بازار مجموعه فراپلن، می توان بیان کرد که قیمت ها و هزینه های راه اندازی برای طرح توجیهی کشت و پرورش گل گاوزبان وابسته به خیلی از پارامترهاست. به عنوان مثال کتراژ زمین از مهم ترین این مسائل است که می تواند در تعیین هزینه ها نقش اصلی ای داشته باشد به عنوان مثال اگر قصد شما اجرایی سازی این پروژه در مساحت کمتر از 2 تا 3 هکتار است، قطعا نیازمند ابزارآلات سنگین کشاورزی نیستید و می توانید امور مربوط به شخم زدن یا زیرو رو کردن خاک زیمن تان را خودتان انجام دهید ولی برای متراژ های بالا وجود این ماشین آلات و تجهیزات نیازمند است پس برآورد هزینه ها کار ساده ای نیست و وابسته به اطلاعات طرح شماست.

اما درخصوص قیمت های بذر ها و محصولات این طرح می توان اعلام داشت که بررسی های بازار نشان می دهد قیمت هر بذر بسته به منطقه و ژن گیاهی اش از 4500 تومان تا9000 هزار تومان در حال نوسان است و ارزش هر کیلو گل خشک شده گل گاوزبان یعنی محصول تولیدی بسته به بسته بندی سازی یا فروش فله ای نیز از 180000 تومان تا 475000 تومان متفاوت است.

کشت گل گاوزبان

کود

شکی نیست که استفاده از زمین های حاصلخیز برای کشت گل گاوزبان فرآیندی بسیار مهم است ، از آنجا که این گیاه 4 تا 6  سال در یک مکان می تواند باقی بماند و بهره برداری داشته باشد از این رو تمام نیازهای غذایی آن در این مدت باید تامین شود . بنابراین برآورد می شود بسته به کتراژ زمین شما استفاده از کوه های حیوانی  وگیاهی می تواند از 2 تا چندین تن متغییر باشد. 50 تا 75 کیلوگرم در هکتار کود اکسیدفسفر و 50 کیلوگرم نیتروژن به شکل اوره استفاده می شود ، تمام کود فسفره قبل از کاشت ولی نصف نیتروژن به صورت سرك یک ماه پس از کاشت به صورت ردیفی در داخل شیارها قرارداده و با خاك پوشانده می شود . پس از اضافه کردن کود دامی و کودهای فسفره و پتاس در اوایل فصل پائیز به مزرعه  می بایست از شخم زدن غافل نشوید تا کودی که به مزرعه اضافه نموده اید به طور کامل با تمام قسمت های خام مخلوط شود. پس از یک ماه در اواسط فصل پائیز شخم سطحی ، دیسک ، تسطیح و جوی و پشته ( فارو ) مزرعه برای کاشت آماده می شود .

خاک

توجه کنید درست است که گل گاوزبان در هر خاکی قابل رویش است ، ولی خاك با بافت متوسط ( بافت لومی ) نسبتاً غنی و مرطوب با زهکشی خوب و دارای مواد آلی برای تولید آن مناسب است . در اراضی رها شده در دیم زارهای کم بازده با کشت گل گاوزبان علاوه بر افزایش درآمد تولیدکنندگان ، از فرسایش خاك به علت چند ساله بودن نیز جلوگیری می شود . گاوزبان به شوری خاك مقاومت متوسط دارد . در آزمایش که در مورد تاثیر سطح شوری بر جوانه زنی بذر این گیاه انجام شد ، مشخص گردید که بذور تا 90 میلی مول شوری ( کلرید سدیم ) را تحمل نموده و 48درصد بذور قادر به رشد و جوانه زنی هستند . گاوزبان در خاك هایی با محدوده 2/8 -5/4= pH قادر به رشد است . متوسط pH مناسب برای رشد گاوزبان 7/6 گزارش شده است . این گیاه تا حدی به شوری مقاوم است و پتانسیل بالایی در جذب عناصر سدیم و کلر دارد . در نتیجه ، برای اصلاح خاك های شور و قلیایی استفاده می شود . گاوزبان تحمل شرایط ماندابی را ندارد .

شرایط صادرات گل گاوزبان

از آنجایی که گل گاوزبان های تولیدی مزارع داخلی نسبت به زمین های کشت خارجی از مرغوبیت بسیار بالاتری برخوردار است لذا در این صنعت کالای خارجی از محبوبیت خاصی بین مشتریان برخوردار نیست و واردات به مقدار بسیار کم و فقط در برخی بازه های زمانی برای رفع نیاز برخی مناطق کشور صورت می گیرد ولی همین مرغوبیت و کیفیت بالای گل گاوزبان های تولیدی ایران نسبت به کشورهای همسایه و حتی برخی از کشورهای اروپایی، شرایط خوبی را برای صادرات ایجاد کرده است.

چنانچه محصولات تولیدی شما در کمیت زیاد در عین کیفیت بالا باشد، کشورهایی مثل ترکیه، قبرس، ایتالیا، اسپانیا، عراق و افغانستان می تاند بازار های هدف شما باشد و سودآوری طرح تان را تا چندین برابر افزایش دهد.

بررسی مطالعات فرصت و امکان سنجی کشت و پرورش گل گاوزبان

(مساحت 10000 مترمربع معادل یک هکتار با 900 متر پوشش گیاهی) برای اخذ تسهیلات بانکی و اطلاع از آینده پروژه

الف) اطلاعات ظرفیت و میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 ضریب میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر 32 درصد
ب) اطلاعات مالی و اقتصادی طرح
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح 700 میلیون ریال
2 میزان سرمایه ثابت 164 میلیون ریال
3 میزان سرمایه در گردش 536 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 55.74 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 2.67 سال
6 درآمد فروش در سال اول بهره برداری 493 میلیون ریال
7 درآمد فروش در سال دوم بهره برداری 587 میلیون ریال
8 هزینه های ثابت سرمایه گذاری 164 میلیون ریال
9 سرمایه مورد نیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 0 میلیون ريال
10 سرمایه مورد نیاز جهت تجهیزات کارخانه 55 میلیون ریال
11 هزینه های مرتبط با دارایی های ثابت 0 میلیون ریال
12 تعداد پرسنل ستادی و اجرایی مورد نیاز اجرای طرح 3 نفر
13 نسبت سر به سر در سال اول بهره برداری 32 درصد
14 نسبت سر به سر در سال دهم بهره برداری 32 درصد
15 نرخ بازدهی داخلی سرمایه گذاریIRR 55.74 درصد
16 IRRتعدیل شده سرمایه گذاری 55.74 درصد

 با ما همراه باشید تا چند نمونه از جزییات برآورد مالی این طرح را از داخل کامفار ببینیم:

نمایی از خلاصه نتایج پروژه:

برآورد مالی کشت گل گاوزبان

شاید براتان جالب باشد که ببیند با 70 میلیون تومان سرمایه اولیه کسب و کار تولیدی گل گاوزبان را راه اندازی کرد. آری شگفت انگیز است! چنان که شما صاحب یک مزرعه به متراژ تقریبی یک هکتار به همراه یک ویلا باشید و از لحاظ جدول بندی یا حصارکشی مشکلی نداشته باشید، با کمترین هزینه یعنی 70 میلیون تومان می توانید اقدام به تهیه بذرهای گل گاوزبان و کودهای لازمه کرده و هر چه سریع تر کسب و کار خود را شروع کنید و به 587 میلیون ریال معادل 58 میلیون و 700 هزار تومان سود در اولین سال بهره برداری برسید که این عدد در مقایسه با سرمایه اولیه به کار رفته، رقمی منطقی و بسیار سود ده حساب می شود.

البته لازم به ذکر است همانطور که پیش تر اشاره شد، در مزرعه های کوچکتر با متراژ های پایین تر نبود نیاز به تجهیزات و ابزارآلات سبک و سنگین کشاوری سبب می شود هزینه راه اندازی طرح به شدت پایین باشد ولی طبیعی است چنانچه هدف شما تولید در حد تن و مثلا با هدف صادرات باشد نیاز به تهیه برخی از دستگاه ها هستید، به عنوان نمونه دستگاه های شخم زن یا بذرپاش. البته بدیهی است که در این حالت هم به دلیل تولید بالا قطعا سودآوری طرح نیز بیشتر خواهد شد.

اگر در نظر بگیریم شما قصد دارید کسب وکار تولید و پرورش گل گاوزبان را در مزرعه ای با متراژ 15 هکتار راه اندازی کنید، سرمایه اولیع مورد نیاز شما به خاطر خرید برخی دستگاه ها و اسنخدام پرسنل بیشتر از 70 میلیون تا 1 میلیارد و 345 میلیون افزایش می یابد ولی درمقابل سود شما نیز در اولین سال بهره برداری به 587 میلیون تومان و 560 هزار تومان خواهد رسید. همه این آمار و ارقام که از خروجی های نرم افزار کامفار که مخصوص برآوردهای مالی-اقتصادی است نشانگر انعطاف بالای پروژه است و به شما امکان سرمایه گذاری با هر سرمایه و داشتن چشم اندازی آگاهانه از آینده طرح را نشان می دهد.

نمایی از برنامه و درآمد فروش محصول (گل گاوزبان)

برآورد مالی کشت گل گاوزبان

هدفمندترین بخش تحلیل های مالی_اقتصادی هر پروژه، تجزیه و تحلیل درآمد های فروش محصولات و میزان سود دهی طرح است. همانطور که اعداد نشان می دهد این پروژه در متراژ 1 هکتار و سرمایه اولیه70 میلیون تومان و با در نظر گرفتن تورم 18 الی 21درصد در کشور و نرخ تنزیل 20 درصد  که جدیدترین نرخ های اعلامی از سوی  ارگان های رسمی دولتی و بانک مرکزی است، در همان سال اول بهره برداری، 587 میلیون ریال معادل 58 میلیون و 700 هزار تومان  سوددهی دارد که بدون شک فوق العاده است و همین عدد خود به تنهایی موفق پذیز بودن طرح شما را نشان می دهد.

در حالت دیگر شما سرمایه گذار عزیز، چنانچه سرمایه اولیه تان کمتر از اعداد در نظر گرفته شده باشد، می توانید با در نظرگرفتن متراژ کمتر، کاهش ظرفیت اسمی محصول و به تبع آن کاهش هزینه های خرید بذر یا کاهش برخی هزینه های جاری، اقدام به اجرایی سازی عملیات طرح خود کنید. چنانچه متصور باشیم شما قصد داشته باشید با نصف متراژ درنظر گرفته مجموعه ما و یک سوم ظرفیت اسمی تولیدی، اقدام به راه اندازی کشت و پرورش گل گاوزبان کنید، سرمایه اولیه تان به 350 میلیون ریال معادل 35 میلیون تومان و مدت زمان بازگشت سرمایه تان نیز به 1 سال و 1 ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکراست شما سرمایه گذار و کارآفرین  عزیز می توانید با اطلاعات سلیقه ای مدنظر و اعلام جزییات مالی خود برای این پروژه یا پروژه های دیگرتان از طریق بخش سفارش طرح توجیهی و بیزینس پلن کشاورزی اقدام به ثبت سفارش برآورد مالی کامفار کرده و قبل از اجرایی سازی پروژه خود چشم اندازی دقیق از جریانات نقدی طرح تان داشته باشید، آگاهی ای که با در دست داشتن آن می توانید اقدام به اخذ دریافت تسهیلات بانکی نمایید.

پلن جانمایی طرح کاشت و پرورش گل گاوزبان

یک از خارق العاده ترین خدماتی که مجموعه فراپلن، علاوه برعرضه محصولات باکیفیت و با اطلاعات به روز، ارائه می دهد مدل سازی طرح های صنعتی مطابق با اطلاعات ورودی نرم افزار کامفار است. متخصصین و کارشناسان تیم ما بر اساس اطلاعاتی که برای بررسی برآورد های مالی_اقتصادی طرح ها در نظر گرفته اند اقدام به مدل سازی پروژه ها و طرح های توجیهی می کنند؛ عملی که سبب می شود با انگیزه ای دوچندان و آگاهی از خروجی نهایی پروژه اقدام به اجراسازی ایده خود یا ارائه توضیحات برای افراد یا نهاد های دولتی کنید.

با ما همراه باشید تا چند نمونه از آرشیو طراحی شده از مزرعه 1 هکتاری گل گاوزبان( مطابق با مطالعات مالی_اقتصادی) را باهم  ببینیم:

پلن جانمایی تولید گل گاوزبان

پلن جانمایی کشت گل گاوزبان

مزرعه تولیدی گل گاوزبان

نکته قابل توجه  و بسیار مهم برای پلن های جانمایی طرح های توجیهی مجموعه فراپلن، این است که کارشناسان تیم ما دقیقا همان چیزی را برای شما طراحی می کنند که اطلاعات و مشخصات آن را بر اساس جدیدترین قیمت ها وارد نرم افزار کامفار برای برآورد تحلیل های مالی کرده اند.

پلن جانمایی فرضی طرح توجیهی تولیدی گل گاوزبان شامل بخش های مختلف با متراژ های زیر می باشد:

900 مترمربع پوشش گیاهی برای کشت و پرورش گل گاوزبان

100 مترمربع برای ویلا

شایان ذکر است شما سرمایه گذار عزیز می توانید با ابعاد سلیقه ای مدنظر و اعلام جزییات سازه خود برای این پروژه یا پروژه های دیگرتان از طریق بخش سفارش طرح توجیهی و بیزینس پلن کشاورزی اقدام به ثبت سفارش مدل سازی طرح خود کرده و قبل از اجرایی سازی عملیات ساخت وساز تصویری زیبا از سازه و کارخانه خود داشته باشید.


کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

- مطالعات مالی و اقتصادی - میزان سرمایه‌گذاری (ثابت و در گردش) - هزینه‌های جاری - تولیدات و ارزش تولیدات - جدول تحلیل مالی - تحلیل و درصد فروش در نقطه سربه‌سر - دوره بازگشت سرمایه - جدول پیش‌بینی ترازنامه - ارائه شاخص‌های مالی - جدول محاسبات تحليل هزينه فايده واحد - برنامۀ زمان‌بندی اجرا - زمانبندی اجرا - مدت زمان بهره‌برداری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی کاشت و پرورش گل گاوزبان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi