سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدار)

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن راه اندازی مزرعه پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدار)

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 14 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 14 سال تهیه : 1402
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
guinea fowl
قیمت دانلود :
189,000 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

مرغ شاخدار از خانواده Numididae ( ماکیان سانان) گونه ای از پرندگان آفریقایی است که جزء خانواده قرقاول، (قرقاولیان) طبقه بندی شده است. این خانواده از 7 تا 10 گونه تشکیل شده است که یکی از آنها، تحت عنوان مرغ شاخدار کلاه پوش، به طور گسترده ای به دلیل گوشتی که دارد، اهلی شده است و به عنوان یک “ناظر” در مزارع، پرورش می یابد (و دارای صدای بلندی است). بزرگ‌ترین و رنگارنگ‌ترین گونه مرغ شاخدار کرکس وار (Acryllium vulturinum)، از شرق آفریقا، پرنده‌ای گردن دراز با پرهای بلند نیزه‌ای شکل راه راه سیاه، سفید و آبی و چشمان قرمز و یک سر آبی برهنه همانند کرکس است.

در ادامه، جدول مربوط به خلاصه طرح و شاخص های تحلیلی آن قرار داده شده است:

عنوان فعالیت: طرح توجیهی پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدار)
ظرفیت: پرورش 700 عدد مرغ گینه ای
محل اجرا: قابل اجرا در کلیه مناطق کشور
اشتغال طرح: 8 نفر
سرمایه ثابت طرح: 2.976.260.000 تومان
سرمایه در گردش: 2.096.000.000 تومان
سرمایه گذاری کل طرح: 5.494.110.000 تومان
میزان زمین طرح: 4500 مترمربع
میزان تسهیلات مورد نیاز: 1.994.110.000 تومان
نوع تسهیلات: وام 5 ساله
نقطه سر به سر: 24%
مدت برگشت سرمایه: 2.6 سال
نرخ بازدهی سرمایه: 41%
تورم: 30%
سود خالص سالیانه: 2.96.000.000 تومان

 

اشکال وحشی N. meleagris به نام مرغ شاخدار کلاه پوش از طریق تاج استخوانی بزرگ خود شناسایی می شوند و جنسیت آنها مشابه است. مرغ شاخدار کلاه پوش دارای گونه های محلی بسیاری است که اکثر آنها در ساواناها و بوته زارهای آفریقا مشاهده می شوند، اما در هند غربی و سایر جاها نیز وجود دارند. طول آنها در حدود 50 سانتی‌متر بوده و از لحاظ ظاهری، دارای صورت بدون مو، چشم‌های قهوه‌ای، منقارهای قرمز و آبی، پرهای سیاه و سفید خال‌دار و پرهای زینتی هستند. به صورت گله ای زندگی می کنند، روی زمین راه می روند و از دانه ها و برخی حشرات تغذیه می کنند. این پرندگان هنگام احساس خطر شروع به دویدن کرده و یا مسافت کوتاهی را پرواز می کنند. در طول شب بر روی درختان می خوابند. مرغ شاخدار کلاه پوش جزو پرندگان پر سرو صدا با صدای تند و تکراری است. محل زندگی این پرنده، حفره ای در زمین با پوشش گیاهی اندک است. تخم های او در حدود 12 تخم مرغ قهوه ای رنگ ریز بوده و این پرنده به مدت 30 روز بر روی تخم ها می خوابد. جوجه ها بلافاصله پس از خروج از تخم فعال بوده و با والدین خود همراه می شوند.

مرغ شاخدار یا گینه ای، پرنده ای سرسخت، مقاوم و تا حدودی عاری از بیماری است. هفت گونه مرغ شاخدار وحشی وجود دارد که مرغ شاخدار کلاه پوش، رایج ترین و شناخته شده ترین نوع آنها می باشد. مرغ شاخدار دارای گونه ای بسیار متنوع بوده و به صورت فصلی تولید می شود. مرغ شاخدار اغلب به نام Guineas شناخته می شود، این نوع پرندگان غالبا در میان نگهبانان گله های کوچک محبوب هستند. این پرندگان به طور منظم بسته به شرایط آب و هوایی تخم گذاری می کنند. این نوع از پرندگان به دلایل مختلفی نظیر گوشت، تخم مرغ، نگهبانی از حیوانات و کنترل کنه و غیره نگهداری می شوند. در صورت مدیریت صحیح، پرورش این نوع پرنده، یک تجارت سرگرم کننده و سودآور محسوب می شود. این پرنده با رنگ های مختلفی مانند صورتی، مشکی، زرد مشاهده می شود و ویژگی متمایز آن، وجود نقاط سفید روی پرهای آن است که در مقایسه با مرغ روستایی، این نقاط کمرنگ تر هستند.

افراد به دلایل مختلفی اقدام به پرورش این نوع پرنده می کنند. این پرندگان در صورت بروز اتفاق غیرعادی در مزرعه، شروع به سرو صدا کرده و صدای بلند آنها باعث جلوگیری از حمله جوندگان به منطقه می‌ شود. همچنین، بدون اینکه این پرندگان آسیبی به سبزیجات یا گل های باغ وارد کنند، برای کنترل حشرات نیز می توان از آنها استفاده نمود. اما معایبی نیز در این پرنده مانند سر و صدای زیاد وجود دارد که ممکن است باعث آزردگی اطرافیان شود. این نوع از پرندگان تمایل دارند که آزادانه پرسه بزنند، اما می توان آنها را در قفس نیز نگهداری نمود. هرچه فضای بیشتری برای پرسه زدن آنها وجود داشته باشد، آنها شاداب تر هستند.

پرورش مرغ گینه ای

مزایای پرورش مرغ گینه ای یا شاخدار

مرغ شاخدار معمولا برای تولید گوشت و تخم مرغ پرورش داده می شود. سه گونه اصلی مرغ شاخدار نظیر، مرغ شاخدار سفید و مرواریدی و اسطوخودوس وجود دارد. نوع مرواریدی غالبا محبوب ترین نوع بوده و معمولاً موردی است که افراد به راحتی آن را شناسایی می کنند. از پرهای نوع مرواریدی جهت اهداف زینتی استفاده می شود.

 • تولید گوشت:

گوشت آنها، بدون چربی، سرشار از اسیدهای چرب ضروری با کالری کمتر، سرشار از ویتامین، پروتئین بالا می باشد. لازم به ذکر است که عملکرد گوشت سینه حدود 25 درصد وزن زنده با نسبت گوشت به استخوان عالی است. اگرچه گوشت این نوع پرندگان تیره تر از گوشت مرغ است، مانند سایر انواع گوشت، هرچه حیوان مسن تر باشد، گوشت آن نیز به مراتب سفت تر خواهد بود، همچنین، پرندگان شاخدار جوان تر، لطیف و آبدار بوده و دارای طعم بهتری هستند.

 • تولید تخم:

این نوع پرندگان سالانه می توانند در حدود 100 یا بیشتر تخم گذاری کنند، در صورت مدیریت صحیح و نگهداری در یک منطقه محدود، تمامی آنها آماده کشتار و عرضه به بازار خواهند بود. تخم‌های این نوع از پرندگان از تخم مرغ، کوچک‌تر است. تخم این پرندگان دارای پوسته‌های سختی هستند که این امر به کاهش میزان شکستگی منجر می شود. تخم آنها، قهوه ای روشن و لکه دار، خوش طعم و بسیار مغذی هستند.

انتخاب نوع سیستم مرغداری غالبا بستگی به نوع تولید (تخم یا گوشت) دارد. اکثر مرغداران و کشاورزان، مزرعه آزاد را برای پرورش مرغ انتخاب می کنند که طی آن، مرغ ها می توانند با آزادی بیشتر در محل حرکت کنند. این نوع روش پرورش و نگهداری برای تولید گوشت، بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که برای تولید تخم، محیط فشرده و کوچک، از ایمنی بیشتری برخوردار است، امکان کنترل مرغ با سهولت بیشتری امکان پذیر بوده و جمع آوری تخم ها نیز با سهولت بیشتری انجام می پذیرد.

انتخاب یک مکان مناسب برای پرورش مرغ های شاخدار

برای پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدر) یک مکان مناسب با تمامی امکانات بایستی انتخاب شود. همچنین برای پرورش آن می توان از زمین های موجود نیز استفاده نمود. هنگام انتخاب زمین برای پرورش، معیارهای زیر بایستی در نظر گرفته شود:

 • انتخاب مکانی آرام، بدون سر و صدا و بدون آلودگی
 • تامین آب تمیز و شیرین کافی
 • نصب تجهیزات مناسب و برخورداری از تاسیسات برق مناسب
 • کسب اطمینان از وجود یک سیستم حمل و نقل مناسب در نزدیکی زمین

مزایای پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدار) در ایران

 • طول عمر مرغ گینه ای (مرغ شاخدار) در حدود 15 سال است. آنها برخلاف پرندگان/ مرغ معمولی کمتر در معرض بیماری های مربوط به طیور قرار می گیرند. این نوع از پرندگان اغلب مقاوم بوده و مستلزم صرف سرمایه کمتری هستند.
 • این نوع از پرندگان با خوردن کنه آهو، می توانند خطر ابتلا به بیماری لایم را که ناقل این بیماری است به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند. همچنین، این نوع از پرندگان از حلزون نیز تغدیه می کنند و گله ها به مارها نیز حمله می کنند.
 • این نوع مرغ ها دارای صدای بلندی هستند و اکثر کشاورزان می توانند از این ویژگی پرندگان به عنوان یک روش حفاظتی برای مزرعه خود بهره مند شوند.
 • پرورش آنها نسبت به سایر پرندگان، نسبتا آسان است.
 • این نوع از پرندگان در مقایسه با بسیاری دیگر از انواع پرندگان خانگی، پرندگانی قوی و مقاوم به شمار می آیند. از اینرو، پرورش و مراقبت از آنها، تقریبا آسان است.
 • آنها، پرندگانی با اندازه کوچک هستند و از اینرو، برای نگهداری، نیازمند فضای کمتری بوده و هزینه های تهیه لانه و پرورش آنها نیز تقریبا کمتر است.
 • تولید تجاری آنها با سودآوری نسبتا بالایی همراه است.
 • از آنجائیکه تقاضا برای آنها، تقریبا خوب است، از اینرو، نیازی به وجود نگرانی در زمینه بازاریابی محصولات وجود ندارد.
 • با رعایت موارد فوق، پس از راه اندازی این کسب و کار، می توانید از گوشت یا تخم مرغ تازه این پرنده لذت برده و بهره مند شوید.

کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

سرفصل های طرح توجیهی پرورش مرغ گینه شامل: - مطالعات مالی و اقتصادی - میزان سرمایه‌گذاری (ثابت و در گردش) - هزینه‌های جاری - تولیدات و ارزش تولیدات - جدول تحلیل مالی - تحلیل و درصد فروش در نقطه سربه‌سر - دوره بازگشت سرمایه - جدول پیش‌بینی ترازنامه - ارائه شاخص‌های مالی - جدول محاسبات تحلیل هزینه فایده واحد - برنامۀ زمان‌بندی اجرا - زمانبندی اجرا - مدت زمان بهره‌برداری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی پرورش مرغ گینه ای (مرغ شاخدار)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi