سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن تاسیس آزمایشگاه طبی و پزشکی

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 16 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 16 سال تهیه : 1403
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
طرح توجیهی آزمایشگاه طبی و پزشکی
قیمت دانلود :
299,000 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی توسط بهترین متخصصین و کارشناسان مجموعه فراپلن با به روزترین و دقیق ترین اطلاعات طراحی و تدوین شده است تا پاسخگوی تمام شبهه ها و پرسش های شما درمورد این بیزینس پلن (احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی) باشد؛ شما سرمایه گذار عزیز می توانید با اختصاص اندک دقایقی از وقت طلایی تان و مطالعه این محتوا به تمام سوالات و پرسش های خود اعم از سرمایه اولیه و تجهیزات مورد نیاز طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی، مجوزهای لازم و مدارک تحصیلی پرسنل، شرایط احداث یک آزمایشگاه طبی به صورت تعاونی، نحوه اخذ وام و بیزینس پلن درآمدهای مربوط به این طرح و خلاصه هر آنچه به عنوان پیش نیاز این کسب و کار نیاز است را بدست بیاورید.

محتوای بیزینس پلن احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی در وب سایت فراپلن، که دارای سابقه چندین ساله در تدوین طرح های توجیهی است، به عنوان سندی محکم و معتبر می تواند یاری گر اصلی شما در رسیدن به موفقیت در این مسیر سرمایه گذاری باشد و ایده احداث مرکز طبی و پزشکی مدنظر شما را از سطح تئوری به مراحل عملی و اجرایی برساند.

بدیهی است که مهم ترین و با ارزش ترین موضوع در بررسی چشم انداز یک کسب و کار، برآوردهای مالی و اعتباری طرح و آگاهی از اطلاعاتی همچون نقاط سر به سر، نرخ بازگشت سرمایه، بهره های مالی سالانه و هزینه های موردنیاز اولیه و … است که متخصصین فنی تیم فراپلن با بررسی های بازار و مصاحبه با مدیران بیش از سه واحد فعال در کشور، اقدام به بررسی های مالی این طرح توجیهی نموده و خلاصه ای از خروجی های آن را در ادامه همین محتوا برای آشنایی شما گنجانده اند.

به جرات می توانیم ادعا داشته باشیم که این محتوا حاصل جمع آوری و ویراست کامل ترین و به روزترین اطلاعات در حوزه این بیزینس پلن (احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی) بوده و می تواند چشم اندازی صحیح و پربار از مسیر این سرمایه گذاری برای شما تلقی شود.

راه اندازی آزمایشگاه پزشکی

معرفی آزمایشگاه و انواع آن

آزمایشگاه ها نوعی مراکز پزشکی محسوب می شوند که افراد برای بررسی دوره های سلامتی خود یا تشخیص دلایل بیماری شان به این واحدها مراجعه کرده و برحسب نسخه پزشک با ارائه نمونه هایی از خون، ادرار، مدفوع و… پی به منشا بیماری خود می برند و پزشک معالج بر اساس داده های اطلاعاتی این مراکز، اقدام به نسخه پیچی برای بیمار می کند که نتیجه همه اینها، بهبودی و دستیابی مجدد سلامتی فردی است.

آزمایشگاه های پزشکی، بر حسب نوع فعالیت و اهداف مقرر شده شان در 4 دسته پاتولوژی، تشخیص طبی، پاتوبیولوژی و ژنتیک دسته بندی می شوند که نوع و شرح حوزه فعالیتی آنها در جدول زیر توضیح داده شده است:

 

 

 

بررسی انواع آزمایشگاه

 

آزمایشگاه تشخیص طبی

این نوع مراکز که عمومی ترین آزمایشگاه های شناخته شده و هدف بررسی این محتوا هستند، با بررسی نمونه های خونی، خلطی، ادرار، مدفوع و… اقدام به تهیه دامنه ای از اطلاعاتِ سلامتی افراد کرده و برای شروع و استمرار فعالیت خود نیازمند رعایت برخی شرایط قانونی و اخذ مجوزها از نهاد هایی همچون وزارت بهداشت می باشند.
آزمایشگاه پاتولوژی حیطه فعالیت و بررسی این آزمایشگاه ها، بافت ها، مولکول ها و سلول های خونی افراد با هدف آنالیز ترمیم زخم ها و تقسیمات سلولی است؛ معمولا سرطان ها در این نوع آزمایشگاه ها تشخیص داده می شوند.
آزمایشگاه ژنتیک فعالیت این نوع آزمایشگاه ها، در حیطه ژنتیک و بررسی اطلاعات وراثتی افراد است که اشخاص برای آگاهی از بیماری های مادرزادی در مراحل مراقبتی قبل از بارداری به این واحدها مراجعه می کنند؛ هویت افراد برحسب DNA در همین مراکز تشخیص داده می شود.
آزمایشگاه پاتوبیولوژی آزمایشگاه های فوق پیشرفته که مجهز به تجهیزات هر دو نوع آزمایشگاهی طبی و پاتولوژی هستند و تمام اطلاعات و بررسی های شامل خون، خلط، سلولی و سرطانی و… را باهم انجام داده و طیف وسیع تری از اطلاعات را در اختیار پزشک و بیمار قرار می دهند.

مجوزهای لازم و شرایط مسئول فنی آزمایشگاه ها و مدارک تحصیلی پرسنل

هر کسب و کاری منحصرا نیازمند رعایت برخی شرایط و اخذ مجوزهای لازمه از نهادها و ارگان های دولتی است و سخت گیری های خاص خود را دارد؛ اما دراین میان طرح ها و کسب و کارهای خدماتی از آن جهت که در اکثر موارد به طور مستقیم با سلامت، تندرستی و سبک زندگی افراد سر و کار دارند، دارای پروتکل های شدیدتری هستند.

طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی از آن جهت که در زمنیه پزشکی و سلامت افراد جامعه فعالیت می کند، ازجمله بیزینس پلن هایی است که دارای ضوابط و شرایط خاص تری است و عدم توجه کافی به هریک از قوانین تعریف شده می تواند مانع فعالیت کل مجموعه شود؛ به عنوان مثال تمامی آزمایشگاه ها که زیرنظر وزارت بهداشت می باشند، بسته به نوع فعالیت خود دارای شرایط ساختمانی ویژه ای می باشند و در مرحله ای از کارهای اداری دریافت مجوزها، پرسنل متخصصی از سوی دانشگاه مرکز استان برای اعلام تاییدیه سازه و بررسی های لازمه، از آزمایشگاه شما بازدید خواهد کرد و عدم تایید آن می تواند راه اندازی کل پروژه را با یک مشکل اساسی مواجه سازد.

موارد زیر مهم ترین و اصلی ترین نکاتی هستند که شخص حقیقی یا نماینده حقوقی یک تعاون باید در احداث یک آزمایشگاه طبی و پزشکی به آنها توجه ویژه ای داشته باشد:

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء پیشینه و اعتیاد
 • داشتن یکی از مدارک زیر:

متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی

تخصص علوم آزمایشگاهی بالینی

دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی بالینی

تخصص یا دکتری در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی

(البته شایان ذکر است که کادری که در یک آزمایشگاه طبی و پزشکی مشغول فعالیت هستند باید دارای یکی از مدارک تکنولوژیست پزشکی، تکنسین پزشکی آزمایشگاه، کاردان یا کارشناس رشته علوم آزمایشگاهی یا رشته های وابسته به آن باشند).

 • شرایط اشخاص حقوقی متقاضی تاسیس آزمایشگاه:

مدیر عامل یا یک نفر از اعضای هیات مدیره باید واجد شرایط موسس باشد که ضوابط خاص خود را دارد.

به هر شخص حقیقی متقاضی احداث آزمایشگاه، تنها یک پروانه داده می شود.

لذا این افراد تنها در قالب شخصیت حقوقی امکان اخذ پروانه تاسیس موسسه پزشکی دیگری دارند.

البته وجود یک پزشک متخصص پاتولوژی در هر تعاون یا مجموعه برای اخذ مجوزهای لازمه، الزامی است.

اما مسئول فنیِ آزمایشگاه طبی و پزشکی چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

فی الواقع مسئول فنی آزمایشگاه، شخصی است که علاوه بر داشتن سواد علمی و تخصص و شرایط مندرج تاسیس، با ارائه تعهدات لازمه دربرابر قوانین و مقررات کمسیون پزشکی مجلس، پروانه مسئولیت فنی به نام او صادر می شود و وظایف ایجاد هماهنگی بین بخش ها و واحدهای مختلف و پرسنل، کاهش هزینه ها برای بیماران تا حد ممکن و… از جمله مسئولیت های او به شمار می رود.

برخی از مهم ترین شرایط مسئول فنی یک آزمایشگاه براساس آئین نامه تاسیس و اداره امور آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در تصویر زیر درج شده است:

آیین نامه آزمایشگاه پزشکی

هزینه های اولیه موردنیاز و شرایط اخذ وام برای تاسیس آزمایشگاه

بدیهی است که اکثر طرح ها و بیزینس های پزشکی، معمولا کسب و کاری هزینه بر به شمار آمده و نیازمند سرمایه اولیه بالایی هستند؛ البته ناگفته نماند که پروژه ها و سرمایه گذاری های این عرصه موازی با هزینه های اولیه بالا، بهره های مالی بشدت زیادی نیز دارند و جز پردرآمد ترین حرفه ها در کشور به حساب می آیند.

 واضح است که برای بررسی هزینه های موردنیاز و بهره های مالی یک طرح، نیازمند آنالیز اطلاعات زیادی از قبیل نوع اجاره ای یا خریدی زمین، نوع و برند دستگاه ها، دایره خدماتی و تعداد پرسنل یک آزمایشگاه و… است که آگاهی نداشتن از هریک از آنها می تواند کل محاسبات برآوردهای مالی و اعتباری طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی را به شدت دچار اشتباه سازد، ولی متخصصین فنی تیم ما با بررسی ها و ارزیابی های بازار اقدام به برآورد هزینه ها و درآمدهای یک آزمایشگاه سطح متوسط با احتساب خرید زمین کرده اند که بخشی از خلاصه آن بدین صورت است:

عنوان فعالیت: احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی
ظرفیت: 45000 نفر در سال
محل اجرا: قابل اجرا در کلیه مناطق کشور
اشتغال طرح: 12 نفر
سرمایه ثابت طرح: 35.422.970.000 تومان
سرمایه در گردش: 765.525.500.000 تومان
سرمایه گذاری کل طرح: 36.188.495.500 تومان
میزان زمین طرح: 450 مترمربع
میزان تسهیلات مورد نیاز: 35.000.000.000 تومان
نوع تسهیلات: وام 15 ساله
نقطه سر به سر: 19%
مدت برگشت سرمایه: 2.3 سال
نرخ بازدهی سرمایه: 47.15%
تورم: 15%
سود سالیانه: 15.750.000.000 تومان

از آنجایی که هزینه های راه اندازی بیزینس پلن احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی بسیار بالاست، لذا یکی از راهکارهایی که افراد به دنبال آن هستند، اخذ وام و تسهیلات بانکی است که آگاهی از شرایط آن می تواند کمک های شایانی به فرد کرده باشد. رویه اعطای تسهیلات برای پروژه های پزشکی بدین صورت است که شخص حقیقی یا نماینده حقوقی یک مجموعه با در دست داشتن مدارک و مجوزهای اخذ شده همچون تاییدیه سازه ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی و دانشگاه مرکز استان و سایر مدارکِ ارگان ها و نهاد های دولتی و اعطای آن به کارمند بانک فرم تقاضای وام را تکمیل می کند.

مهم ترین اصل در دریافت تسهیلات بانکی برای کسب و کارهایی که نیازمند هزینه های بالایی است، قانع کردن رئیس شعبه مبنی بر توجیه پذیری و سودده بودن پروژه است؛ لذا شما باید برای تضمین موافقت تسهیلات خود توسط بانک، گزارش و خروجی با به روزترین و صحیح ترین اطلاعات از برآوردهای مالی و اعتباری طرح خود را تسلیم رئیس شعبه نمایید؛ لذا لازم به ذکر است که شما سرمایه گذار و کارآفرین عزیز می توانید با اطلاعات سلیقه ای مدنظر و اعلام جزییات مالی خود برای این پروژه یا پروژه های دیگرتان اقدام به ثبت سفارش طرح توجیهی و بیزینس پلن خدماتی کرده و قبل از اجرایی سازی پروژه خود چشم اندازی دقیق از جریانات نقدی طرح تان داشته باشید، آگاهی ای که با در دست داشتن آن می توانید اقدام به اخذ تسهیلات بانکی نمایید.

شرایط راه اندازی آزمایشگاه طبی و پزشکی

تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی به صورت تعاونی

از آنجایی که سرمایه گذاری در این طرح نیازمند تقبل هزینه های بالایی است، معمولا افراد سعی می کنند تا با همکاری هم و درقالب یک مجموعه یا تعاون اقدام به اخذ محوزها به صورت یک شرکت حقوقی کرده و شروع به اجرایی سازی آزمایشگاه خود کنند.

این روش یکی از بهترین ایده ها برای سرمایه گذاری در مسیر این کسب و کار است ولی نکته ای که حائز اهمیت است به ثبت رساندن شرکت و اخذ تاییدیه های لازمه می باشد. پس از افتتاح، سودآوری و درآمدهای پروژه بین اعضای تیم مبنی بر درصد سهام شان توزیع می شود.

تجهیزات و ابزارآلات مورد نیاز برای احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی

آشنایی با تجهیزات و ابزارآلات یک طرح و تهیه آنها یکی از اصلی ترین چالش ها برای هر سرمایه گذاری است. لازم به ذکر است که تجهیزات و ابزارآلات لازمه طرح توجیهی آزمایشگاه طبی و پزشکی غالبا وارداتی است و متحمل هزینه های بالایی می باشد. برخی از مهم ترین تجهیزات و دستگاه های این مراکز به صورت زیر است:

 • دستگاه سل کانتر
 • دستگاه سدیمان ریدر
 • دستگاه کوالاگومتر 4 کاناله
 • دستگاه اندازی گیری بیلی روبین
 • دستگاه نوار ادراری
 • دستگاه الکتروفورز
 • دستگاه وایداس هورمون
 • و…

کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

- مطالعات مالی و اقتصادی - میزان سرمایه‌گذاری (ثابت و در گردش) - هزینه‌های جاری - تولیدات و ارزش تولیدات - جدول تحلیل مالی - تحلیل و درصد فروش در نقطه سربه‌سر - دوره بازگشت سرمایه - جدول پیش‌بینی ترازنامه - ارائه شاخص‌های مالی - جدول محاسبات تحليل هزينه فايده واحد - برنامۀ زمان‌بندی اجرا - زمانبندی اجرا - مدت زمان بهره‌برداری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی احداث آزمایشگاه طبی و پزشکی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi