سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه فرنگی

عنوان فارسی :

طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه فرنگی به مساحت 1000 متر

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 38 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 38 سال تهیه : 1401
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
tomato greenhouse
قیمت دانلود :
193,600 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

یک اقلیم خنک همراه با فصل رشد کوتاه مدت، محصول گوجه فرنگی در مزرعه را محدود می کند. رشد گوجه فرنگی در یک گلخانه می تواند فصل رشد شما را طولانی تر کرده و سودآوری بالایی را برای شما به ارمغان آورد.

با توجه به این موضوع و توجیه پذیری اقتصادی بالای راه اندازی گلخانه گوجه فرنگی، طرح توجیهی راه اندازی این نوع گلخانه را تهیه کرده و در اختیار شما قرار داده ایم. در این بیزینس پلن، کلیات مربوط به نحوه راه اندازی گلخانه گوجه فرنگی و همچنین پیش نیازهای مربوط به راه اندازی آن، ارائه شده است. همچنین راه اندازی این کسب و کار نیازمند یک سرمایه اولیه می باشد که مقدار آن با توجه به ظرفیت طرح مشخص شده و در محاسبات، آورده شده است. کارشناسان این حوزه با توجه به میزان سرمایه اولیه و یک سری فاکتورهای دیگر و همچنین انجام مطالعات بازار، توانسته اند تا برآوردی از میزان سودآوری نهایی و مدت بازگشت سرمایه انجام دهند که تمامی این موارد به صورت کامل در این طرح توجیهی، ارائه شده اند.

در ادامه، جدول مربوط به خلاصه طرح و شاخص های تحلیلی آن قرار داده شده است:

الف) اطلاعات ظرفیت و میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 ضریب میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر 27 درصد
ب) اطلاعات مالی و اقتصادی طرح
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح 51,239 میلیون ریال
2 میزان سرمایه ثابت 50,554 میلیون ریال
3 میزان سرمایه در گردش 685 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 36 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 2.8 سال
6 سود خالص 18,345 میلیون ریال
7 سود ناخالص 38,032 میلیون ریال
8 هزینه خرید قطعات و مواد اولیه 2,768 میلیون ریال
9 هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز طرح 12,898 میلیون ریال
10 ارزش افزوده خالص طرح 34,283 میلیون ریال
11 ارزش افزوده ناخالص طرح 36,934 میلیون ریال
12 هزینه های نگهداری و تعمیرات (نت) سالانه طرح 957 میلیون ریال
13 هزینه های استهلاک طرح 2,483 میلیون ريال
14 سرمایه مورد نیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 5,640 میلیون ریال
15 سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات 34,755 میلیون ریال
16 هزینه های متغیر طرح 6,455 میلیون ریال
17 سرمایه مورد نیاز تامین وسایل حمل و نقل شهری و کارگاهی 2,500 میلیون ریال
18 ارزش فروش محصولات 40,800 میلیون ریال
19 هزینه های ثابت طرح 9,349 میلیون ریال
20 تعداد پرسنل ستادی و اجرایی مورد نیاز اجرای طرح 9 نفر
21 هزینه های قبل از بهره برداری طرح 168 میلیون ریال
22 هزینه های حاملهای انرژی(سوخت ، آب شرب ، برق و…) 141 میلیون ریال
23 میزان حقوق سالانه پرسنل ستادی و اجرایی طرح 8,702 میلیون ریال
24 نسبت افزوده ناخالص به ارزش خدمات ارائه شده 91 درصد
25 نسبت افزوده خالص به ارزش خدمات ارائه شده 84 درصد
26 نسبت افزوده خالص به سرمایه گذاری کل 67 درصد
27 سرانه سرمایه ثابت 5,617 میلیون ریال
28 سرانه سرمایه گذاری کل 5,693 میلیون ریال
29 نسبت سود خالص به ارزش خدمات ارائه شده 45 درصد
30 سرانه ارزش خدمات ارائه شده 4,533 میلیون ریال
31 نسبت سود خالص به سرمایه ثابت 12 درصد
32 مقدار NPV 19,425 میلیون ریال
33 مقدار NPV/I 27 درصد
34 میزان IRR در حالت عادی 40 درصد
35 میزان IRR در حالت بدبینانه 33 درصد

توجیه اقتصادی گلخانه گوجه فرنگی

دیدن رشد گوجه فرنگی از دانه تا محصول نهایی، کاری جذاب و با ارزش است. در گذشته شاید بیشتر محصولات فقط در فصل های خاصی به بازار عرضه می شدند و برخی از آنها نیز در سردخانه نگهداری می شدند تا فصل عرضه مناسب، فرا برسد. ولی امروزه راه اندازی گلخانه ها باعث شده تا میوه ها، صیفی جات و سبزی جات در همه فصول، در دسترس باشند. گوجه فرنگی نیز از جمله محصولاتی است که تقاضای بالایی در بازار ایران دارد و در این راستا و با توجه به متعادل کردن میزان عرضه و تقاضا در بازار، گلخانه هایی راه اندازی می شوند تا تقاضای بازار را تامین نمایند. با نگاهی به اعداد و ارقام ارائه شده در این طرح که شامل میزان سودآوری و مدت بازگشت سرمایه می باشد و همچنین انجام مطالعات بازار، می توانیم متوجه توجیه پذیر بودن این طرح اقتصادی شویم.

احداث گلخانه گوجه فرنگی

کشت گلخانه ای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ها، گیاهان یک ساله ای هستند و بهترین رشد را در دمای محیطی 18 تا 32 درجه سانتیگراد و دمای خاک حداقل 12 درجه سانتیگراد دارند. این گیاهان به صورت بالا رونده یا گسترش یابنده هستند، و در نتیجه گونه های بالارونده و یا به اصطلاح هوایی، به میخ کوبی یا داربست بندی نیاز دارند. حدود 50 الی 60 روز طول می کشد تا گوجه فرنگی های زودرس، به برداشت برسند، در حالی که رسیدن گونه های دیگر تا 80 روز نیز طول می کشد. باید در نظر داشت که گونه های مختلفی از گوجه فرنگی گلخانه ای وجود دارد و انتخاب واریته های مختلف با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی و همچنین تقاضای بازار انجام می شود. در این راستا بهتر است تا با کارشناسان مربوطه در منطقه خود مشورت نمایید.

گوجه فرنگی ها در دمای زیر 16 درجه سانتیگراد و بالای 27 درجه سانتیگراد، رشد خوبی نخواهند داشت. گلخانه های گالوانیزه و پلی کربنات می توانند به طور موثری دما را در این محدوده تعیین شده، حفظ کنند. در طول زمستان، استفاده از گرمایش و تایمر می تواند به حفظ دمای داخلی گلخانه برای کمک به رشد گوجه فرنگی ها، کمک کند.

گلخانه ها نوعی از محیط کشت کنترل شده هستند. امکان کنترل محیطی، دما، رطوبت و حتی نور، مزایای مشهودی برای رشد گوجه فرنگی در گلخانه فراهم می کند. در گلخانه های با دمای کنترل شده، می توان دانه ها را زودتر کاشت، گیاهان را زودتر در گلدان قرار داد، و فصل رشد زودتر و طولانی تر با برداشت فراوان تری را تجربه کرد. خطر زنگار گوجه فرنگی (Phytophthora infestans) که یکی از رایج ترین مشکلات گوجه فرنگی می باشد را می توان در محیط گلخانه ای تا حد زیادی کاهش داد، اما کاملاً از بین نمی رود، چراکه تخم قارچ هنوز می تواند از طریق پنجره ها و درها وارد گلخانه شود. بهره گیری از حشرات مفید هم در گلخانه، راحت تر از کشت بیرونی است.

با داشتن آفتاب فراوان و هوای تازه، دمای مناسب برای رشد گوجه فرنگی در گلخانه بین 21 تا 27 درجه سانتیگراد است. نگه داشتن دمای شبانه بالاتر از 10 درجه سانتیگراد برای رشد کافی است. با این حال وقتی دما زیر 15 درجه سانتیگراد و بالاتر از 32 درجه سانتیگراد باشد، گل دهی و میوه دهی کاهش یافته و کند می شود. حفظ دمای بهینه موجب رشد نیرومند و برداشت فراوان می گردد.

محل کشت گوجه فرنگی به اندازه گلخانه بستگی دارد. کشت گوجه فرنگی در گلدان در گلخانه می تواند بسیار موفق باشد. برای واریته های هوایی، گلدان بزرگتر (حداقل 19 لیتری) بهتر است، طوری که گیاه فضای کافی برای رشد ریشه داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که گلدان هایی که انتخاب می کنید، سوراخ برای زهکشی داشته باشد. اگر فضای کافی دارید، نگهداری بسترهای کشت آسان تر است، چراکه گیاهان فضای ریشه و منابع مشترک دارند. این بسترها می توانند یک بستر برای آبیاری باشند، چراکه آب بیشتری نگه می دارند و دیرتر خشک می شوند. چه در کشت گلدانی یا در بستر، اطمینان حاصل کنید که هر ساله خاک را تجدید می کنید تا از مشکلات کمبود مواد مغذی یا تقویت آفت ها و بیماری ها دوری کنید. در هنگام تصمیم گیری در مورد محل کشت در گلخانه، فکر کنید که گیاهان چقدر فضا برای رشد خواهند داشت و کجا با بستن یا استفاده از داربست، شاخه های آنها محافظت بهتری خواهد داشت. گوجه فرنگی به فضای زیادی نیاز دارد، پس اگر می خواهید برداشت خود را بیشینه کنید، و مشکلات ناشی از آفت ها و بیماری ها را به حداقل برسانید، فضای کافی برای گیاهان فراهم کنید. به علاوه گیاهان بالاورنده را با فاصله حداقل 50 سانتیمتری، و ترجیحاً یک متری کشت کنید تا امکان گردش مناسب هوا در اطراف گیاهان بزرگ را فراهم کنید. اگر گیاهان بوته ای را کشت می کنید، فاصله آنها را برابر نیازمندی واریته بین 90-30 سانتیمتر مشخص کنید.

در مورد نحوه کشت نیز بهتر است تا نکات زیر را رعایت نمایید:

  1. از خاک غنی از مواد مغذی و بخوبی زهکشی شده استفاده کنید.
  2. گیاه جوان گوجه فرنگی را در خاکی بکارید که دوسوم گیاه، یا حداقل تا بالای دومین ردیف برگ ها را پوشش دهد. هر برگی که زیر سطح خاک قرار می گیرد را هرس کنید. ریشه گیاهان گوجه فرنگی در طول ساقه زیر سطح خاک رشد خواهد کرد تا گوجه فرنگی رشد قوی و نیرومندی داشته باشد.
  3. اگر در گلدان یا بسترهای کوچک کشت می کنید، گلدان را تا 3-2 سانتیمتر زیر لبه گلدان یا لبه بستر پر کنید. این امر تضمین می کند که خاک شما در هنگام آبیاری، بیرون نمی ریزد.
  4. پس از کشت، به اندازه کافی به گیاه آب بدهید تا خاک اشباع شود. سپس اجازه دهید تا خاک آنقدر خشک شود که سطح آن خشک شود ولی در 2-1 سانتیمتری زیر سطح، رطوبت احساس گردد. از اینجا به بعد، رژیم آبیاری خود را برابر نیاز گیاه تنظیم کنید.
  5. با حفظ دما در یک محدوده بهینه تر، گیاهان می توانند رشد سریع تری داشته باشند، بنابراین آب و مواد مغذی را سریع تر مصرف می کند. پس مراقب میزان رطوبت خاک باشید و به دنبال نشانه هایی باشید که گیاهان به شما می دهند تا به شما بگویند که تغذیه آنها بیشتر یا کمتر از میزان مطلوب است.

پرورش گوجه فرنگی

درآمد گلخانه گوجه فرنگی

مطمئنا یکی از مهمترین صیفی جاتی که در ایران کشت می شود، گوجه فرنگی است. میوه های این گیاه به صورت عمده در بازار و به اصطلاح به صورت تازه خوری، مصرف می شوند. همچنین این میوه در صنایع مختلف مانند کارخانجات رب و سس سازی نیز مصرف می گردند. گوجه فرنگی یک گیاه بوته ای گرمادوست و با نیاز فراوان به آب می باشد و با در نظر گرفتن این موضوع می توان عنوان کرد که تمام مناطق ایران برای راه اندازی گلخانه آن، مناسب می باشد.

در این بیزینس پلن، تمامی پیش نیازها و هزینه های مورد نیاز برای راه اندازی این کسب و کار، مشخص شده اند. همچنین مساحت زمین و هزینه های مربوط به آبیاری، کوددهی، حمل و نقل و … نیز مشخص شده اند. با در دست داشتن این اطلاعات، می توان میزان سودآوری و درآمد نهایی طرح را با استفاده از ابزارهای نرم افزاری مانند کامفار، محاسبه کرد. در این طرح توجیهی، میزان سودآوری نهایی توسط کارشناسان این حوزه، محاسبه و برآورد شده است.


کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

سرفصل های طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی شامل: محاسبه سرمايه ثابت مورد نياز طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی – زمین – سرمايه مورد نياز جهت محوطه سازي – سرمايه مورد نياز جهت ساخت و سازهای – سرمايه مورد نياز جهت تامين ؛ نصب و راه اندازی تاسیسات – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل حمل و نقل کارگاهی و شهري – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل اداري ، آزمایشگاه و پشتيباني – سرمايه مورد نياز جهت تامين , نصب و راه اندازي تجهيزات مورد نياز – سرمایه مورد نیاز خرید انشعابات مورد نیاز – هزينه هاي قبل از بهره برداري – جمع بندي تعیین میزان سرمایه ثابت مورد نیاز اجرای طرح باغ گوجه فرنگی محاسبه هزینه های عملیاتی سالانه مورد نياز طرح توجیهی گلخانه گوجه – هزینه های حقوق و مزاياي سالانه کارکنان – هزینه های سالانه حامل های انرژی و ارتباطات – هزینه های سالانه استهلاک – هزینه های سالانه نگهداری و تعمیرات – هزینه های سالانه اداری و پشتیبانی – جمع بندي تعیین میزان هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز اجرای طرح گوجه فرنگی محاسبه سرمایه در گردش مورد نياز طرح گوجه فرنگی – هزینه های خرید سالانه مواد اولیه مورد نیاز – جمع بندي تعیین میزان سرمایه در گردش مورد نیاز اجرای طرح محاسبه سرمايه کل مورد نياز طرح توجیهی گلخانه گوجه فرنگی – ارزش محصولات توليد شده (گوجه فرنگی) متوسط ارزش سود خالص درطول يک سال کاري – محاسبه سود ناخالص – محاسبه سود قبل از پرداخت مالیات – محاسبه سود خالص متوسط ميزان برگشت سرمايه نسبت به سود خالص مدت زمان برگشت سرمايه تعیین نقطه سربسری – محاسبه متوسط هزینه های ثابت سالانه – محاسبه متوسط هزینه های متغیر سالانه – محاسبه نقطه سربسری ارائه خدمات ارائه شده تجزيه و تحليل شاخص های (نسبت های) مالی طرح محاسبه شاخص های تصمیم گیری و تحلیل اقتصادی – محاسبه ارزش فعلی خالص طرح Net Present Value ) NPV) – محاسبه ارزش فعلی درآمدهای طرح – محاسبه ارزش فعلی هزینه های طرح – نحوه محاسبه مقدار NPV – محاسبه نرخ بازگشت سرمایه NPV Ratio) NPV/I) – محاسبه نرخ بازده داخلی Internal Rate of Return ) IRR) – تحلیل حساسیت

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی احداث گلخانه گوجه فرنگی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi