سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث گلخانه توت فرنگی

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن احداث گلخانه توت فرنگی به مساحت 5000 متر

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 38 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 38 سال تهیه : 1401
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
strawberry greenhouse
قیمت دانلود :
242,700 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

هر میوه ای فصل رشد مختص به خود را دارد، مانند میوه های بهاری یا پاییزی. با این حال امروزه میوه ها را می توان در فصل های متعددی پرورش داد و این موضوع با استفاده از راه اندازی گلخانه ها امکان پذیر شده است. اگر شما نیز به عنوان یکی از فعالان حوزه کشاورزی، علاقه مند هستید تا توت فرنگی را قبل از فصل رشد معمول آن، پرورش داده و روانه بازار نمایید، بهتر است تا به فکر احداث یک گلخانه مجهز باشید.

در این راستا، در مورد احداث گلخانه پرورش توت فرنگی نیز همانند هر کسب و کار دیگری، باید آشنایی با پیش نیازها و دانش و تجربه خاص این حوزه داشته باشید. همچنین جهت اخذ یک سری از مجوزهای ضروری و نیز تامین سرمایه اولیه، نیاز به اخذ تسهیلات و وام های بانکی خواهید داشت. طرح توجیهی راه اندازی گلخانه توت فرنگی، به شما کمک خواهد کرد تا اولاً این مجوزها و وام ها را دریافت نمایید و ثانیاً با داشتن یک نقشه راه در زمینه نحوه سرمایه گذاری اصولی، سریع تر به موفقیت در این کسب و کار برسید.

در ادامه، جدول مربوط به خلاصه طرح و شاخص های تحلیلی آن قرار داده شده است:

الف) اطلاعات ظرفیت و میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 ضریب میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر 27 درصد
ب) اطلاعات مالی و اقتصادی طرح
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح 71,034 میلیون ریال
2 میزان سرمایه ثابت 70,053 میلیون ریال
3 میزان سرمایه در گردش 981 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 33 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 3.0 سال
6 سود خالص 23,728 میلیون ریال
7 سود ناخالص 48,938 میلیون ریال
8 هزینه خرید قطعات و مواد اولیه 6,062 میلیون ریال
9 هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز طرح 16,367 میلیون ریال
10 ارزش افزوده خالص طرح 44,904 میلیون ریال
11 ارزش افزوده ناخالص طرح 47,728 میلیون ریال
12 هزینه های نگهداری و تعمیرات (نت) سالانه طرح 1,069 میلیون ریال
13 هزینه های استهلاک طرح 2,656 میلیون ريال
14 سرمایه مورد نیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 51,480 میلیون ریال
15 سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات 330 میلیون ریال
16 هزینه های متغیر طرح 10,947 میلیون ریال
17 سرمایه مورد نیاز تامین وسایل حمل و نقل شهری و کارگاهی 2,500 میلیون ریال
18 ارزش فروش محصولات 55,000 میلیون ریال
19 هزینه های ثابت طرح 11,785 میلیون ریال
20 تعداد پرسنل ستادی و اجرایی مورد نیاز اجرای طرح 13 نفر
21 هزینه های قبل از بهره برداری طرح 168 میلیون ریال
22 هزینه های حاملهای انرژی(سوخت ، آب شرب ، برق و…) 141 میلیون ریال
23 میزان حقوق سالانه پرسنل ستادی و اجرایی طرح 11,722 میلیون ریال
24 نسبت افزوده ناخالص به ارزش خدمات ارائه شده 87 درصد
25 نسبت افزوده خالص به ارزش خدمات ارائه شده 82 درصد
26 نسبت افزوده خالص به سرمایه گذاری کل 63 درصد
27 سرانه سرمایه ثابت 5,389 میلیون ریال
28 سرانه سرمایه گذاری کل 5,464 میلیون ریال
29 نسبت سود خالص به ارزش خدمات ارائه شده 43 درصد
30 سرانه ارزش خدمات ارائه شده 4,231 میلیون ریال
31 نسبت سود خالص به سرمایه ثابت 12 درصد
32 مقدار NPV 24,211 میلیون ریال
33 مقدار NPV/I 24 درصد
34 میزان IRR در حالت عادی 37 درصد
35 میزان IRR در حالت بدبینانه 31 درصد

کسب و کار پرورش توت فرنگی

لازم به ذکر است که تفاوت هایی بین توت فرنگی های باغی، خانگی و گلخانه ای وجود دارد. توت فرنگی یکی از محبوب ترین میوه های باغی محسوب می شود و در ایران نیز علاقه مندان زیادی دارد. موضوع این بحث، راه اندازی گلخانه برای پرورش این میوه می باشد. مزیتی که راه اندازی گلخانه دارد در این است که از افت ناگهانی دما جلوگیری می کند و در نتیجه می توان در هر فصلی، اکثر میوه ها را در این محیط پرورش داد. البته فرآیند کاشت و برداشت این میوه را بهتر است تا با طی کردن کلاس های آموزشی و یا کسب تجربه، به دست آوردید. با این حال در این بخش کوشیده ایم تا اطلاعاتی در این زمینه را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم.

باید عنوان کرد که پس از کاشت گیاهان و قبل از گلدهی، دما باید در حدود 15 درجه سانتی گراد باشد. بدیهی است که دریافت نور خورشید کافی برای بازدهی بیشتر، بسیار اهمیت دارد. در همین راستا، انتخاب محل گلخانه بسیار مهم است، طوری که در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. در این راستا، باید همواره شیشه های گلخانه را تمیز نگه دارید. راه اندازی گلخانه همچنین جلوی آفت ها را نیز می گیرد و مانع از نفوذ حشرات و سایر آفات به محصولات می گردد. همچنین در راستای بهبود فرآیند گرده افشانی می توانید از زنبورها نیز استفاده کنید.

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در این زمینه، انتخاب نهال های عاری از بیماری است. باید گیاهان مناسب را انتخاب نمایید و آنها را از نهالستان ها و مراکز معتبر تهیه کنید. این گیاهان را باید در ابتدا در گلدان های پر از خاک و مواد آلی بکارید. همچنین توت فرنگی به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد. مطمئن شوید که گلدان ها و کیسه های رشد، دارایی سوراخ های زهکشی زیادی باشند. برای تنظیم دمای خاک نیز از مالچ پاشی با کاه استفاده کنید. در مورد آبیاری نیز بایید عنوان کرد که توت فرنگی دارای ریشه های کم عمقی می باشد؛ در نتیجه باید دقت زیادی در مورد نحوه آبیاری آنها داشت.

احداث گلخانه توت فرنگی

سود گلخانه توت فرنگی

به صورت کلی و با توجه به عرضه محصولات در فصول مختلف، می توان انتظار داشت که گلخانه ها در صورت مدیریت اصولی می توانند درآمدزایی بالایی را برای سرمایه گذاران آن در پی داشته باشند. گلخانه ها در مناطق کم آب و یا دارای اقلیم جغرافیایی نامناسب، ایده اقتصادی بسیار خوبی هستند چرا که می توان مصرف آب و همچنین دمای مورد نیاز را به طور دلخواه کنترل نمود.

در مورد راه اندازی گلخانه توت فرنگی باید عنوان کرد که آگاهی و دانش کافی در مورد ویژگی های این میوه، بسیار ضروری می باشد. باید توجه داشت که این میوه، به آب زیادی نیاز دارد تا محصولات خوبی دهد، در نتیجه دسترسی به آب شهری و یا داشتن یک چاه آب در کنار این گلخانه، ضروری می باشد. با یکبار کاشت نشاء توت فرنگی، می توان انتظار برداشت حدوداً 9 ساله را داشت، در نتیجه نیازی به کاشت نشاء در هر سال وجود ندارد.

از هر بوته توت فرنگی می توان حدودا 700 گرم محصول برداشت کرد، با توجه به قیمت بالای این محصول در برخی فصول و همچنین با در نظر گرفتن میزان ظرفیت تولید نهایی، می توان سودآوری بالایی را انتظار داشت. در این کسب و کار و هر کسب و کار دیگری، سودآوری نهایی بستگی به یک سری مولفه های ورودی اولیه همانند اندازه زمین گلخانه، میزان سرمایه اولیه، و نهایتا ظرفیت تولید دارد. البته شروع این کسب و کار، نیازمند هزینه هایی نیز می باشد که شامل خریداری و یا اجاره زمین و تجهیز گلخانه، هزینه انرژی مخصوصا آب، هزینه های منابع انسانی و … می باشند.

توت فرنگی

توجیه اقتصادی گلخانه توت فرنگی

توت فرنگی از جمله میوه هایی است که تقاضای خوبی در بازار دارد. مخصوصا در ایران که مردم به این میوه علاقه مند هستند. از سوی دیگر باید به موضوع عرضه در فصول مختلف اشاره کرد. شاید در فصل رویش این میوه در باغات با توجه به عرضه زیادی که در بازار وجود دارد، قیمت محصول پایین تر است. ولی در مورد رشد گلخانه ای با توجه به اینکه عرضه به بازار در فصول دیگر انجام می گیرد، می توان با قیمت های بالاتری نیز عرضه کرد.

البته در صورت داشتن محصولات با کیفیت می توانید به فکر صادرات نیز باشد. در همینجای بحث بهتر است تا به موضوع بسته بندی اشاره کنیم. در دنیای امروزی، نحوه بسته بندی و ارائه یک محصول، شاید به اندازه کیفیت خود محصول اهمیت داشته باشد. پس در صورتی که قصد راه اندازی کارگاه بسته بندی در کنار گلخانه را نیز دارید، مطمئنا سودآوری بالاتری را تجربه خواهید کرد. بهتر است تا دانش خود در زمینه نحوه نگهداری بهتر از محصولات را افزایش دهید. مطالعه کنید و تا جای ممکن آموزش ببینید تا بتوانید محصولات باکیفیت تری را روانه بازار نمایید.

در این طرح توجیهی، تمامی پیش نیازهای مربوط به راه اندازی این کسب و کار، ارائه گردیده اند. همچنین تمامی مولفه هایی که کارآفرین در ابتدای کار به دنبال آنهاست نیز ارائه شده اند. کارآفرین در ابتدا به دنبال کسب آگاهی در مورد میزان سرمایه اولیه مورد نیاز و همچنین برآورد سودآوری و مدت بازگشت سرمایه می باشد. تمامی این محاسبات با استفاده از نرم افزار کامفار انجام شده اند. با نگاهی به جداول و محاسبات انجام شده در این طرح توجیهی، متوجه توجیه پذیری اقتصادی بالای شروع این کسب و کار خواهید شد.


کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

سرفصل های طرح توجیهی احداث گلخانه توت فرنگی شامل: محاسبه سرمايه ثابت مورد نياز طرح توجیهی گلخانه توت فرنگی – زمین – سرمايه مورد نياز جهت محوطه سازي – سرمايه مورد نياز جهت ساخت و سازهای – سرمايه مورد نياز جهت تامين ؛ نصب و راه اندازی تاسیسات – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل حمل و نقل کارگاهی و شهري – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل اداري ، آزمایشگاه و پشتيباني – سرمايه مورد نياز جهت تامين , نصب و راه اندازي تجهيزات مورد نياز – سرمایه مورد نیاز خرید انشعابات مورد نیاز – هزينه هاي قبل از بهره برداري – جمع بندي تعیین میزان سرمایه ثابت مورد نیاز اجرای طرح محاسبه هزینه های عملیاتی سالانه مورد نياز طرح توجیهی گلخانه توت فرنگی – هزینه های حقوق و مزاياي سالانه کارکنان – هزینه های سالانه حامل های انرژی و ارتباطات – هزینه های سالانه استهلاک – هزینه های سالانه نگهداری و تعمیرات – هزینه های سالانه اداری و پشتیبانی – جمع بندي تعیین میزان هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز اجرای طرح محاسبه سرمایه در گردش مورد نياز طرح گلخانه توت فرنگی – هزینه های خرید سالانه مواد اولیه مورد نیاز – جمع بندي تعیین میزان سرمایه در گردش مورد نیاز اجرای طرح محاسبه سرمايه کل مورد نياز طرح احداث گلخانه توت فرنگی – ارزش محصولات توليد شده (توت فرنگی) متوسط ارزش سود خالص درطول يک سال کاري – محاسبه سود ناخالص – محاسبه سود قبل از پرداخت مالیات – محاسبه سود خالص متوسط ميزان برگشت سرمايه نسبت به سود خالص مدت زمان برگشت سرمايه تعیین نقطه سربسری – محاسبه متوسط هزینه های ثابت سالانه – محاسبه متوسط هزینه های متغیر سالانه – محاسبه نقطه سربسری ارائه خدمات ارائه شده تجزيه و تحليل شاخص های (نسبت های) مالی طرح محاسبه شاخص های تصمیم گیری و تحلیل اقتصادی – محاسبه ارزش فعلی خالص طرح Net Present Value ) NPV) – محاسبه ارزش فعلی درآمدهای طرح – محاسبه ارزش فعلی هزینه های طرح – نحوه محاسبه مقدار NPV – محاسبه نرخ بازگشت سرمایه NPV Ratio) NPV/I) – محاسبه نرخ بازده داخلی Internal Rate of Return ) IRR) – تحلیل حساسیت

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی احداث گلخانه توت فرنگی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi