سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن احداث کارخانه تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 15 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 15 سال تهیه : 1402
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
طرح توجیهی تولید یخچال
قیمت دانلود :
315,000 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی و برندسازی آن

طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی یک مستند رسمی از صفر تا صد این بیزینس پلن است که به عنوان مدرکی معتبر و قابل ارائه در نهاد ها و ارگان های دولتی برای دریافت تسهیلات و مجوزهاست؛ علاوه بر این، لزوم تهیه و تنظیم طرح توجیهی، در آگاهی سازی سرمایه گذار از مسیر صفر تا صد یک بیزینس پلن و پیاده سازی یک پروژه است؛ متخصصین و کارشناسان مجموعه فراپلن از آنجا که توانسته اند پس از چندین روز تحقیق و پژوهش های تئوری و میدانی و بررسی تمام چالش ها و نقاط قوت ایده تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی، یک بیزینس پلن و طرح توجیهی تا این قدر دقیق و مقارن و مطابق با واقعیت هایِ بازاری، طراحی و تنظیم کنند، به خود می بالند!

این طرح توجیهی در قالب فایل ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF تهیه شده و در ادامه نیز تصویر مربوط به یکی از صفحات آن قرار داده شده است:

تولید یخچال

بی شک شما سرمایه گذار عزیز مدت هاست که ایده راه اندازی یک کارخانه یخچال سازی به ذهنتان خطور کرده است، اما نداشتن آگاهی و اطلاعات لازمه از ابعاد مختلف این بیزینس پلن از قبیل مواد اولیه و تجهیزات و ابزارآلات مورد نیاز، فرآیند و مراحل تولید یخچال در کارخانه، میزان سرمایه اولیه لازمه برای اجرایی سازی خط تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی و بهره ها و سود هایی که واحدین فعال از این ایده می برند، سبب شده تصمیم گیری هایتان را همیشه به امید فردایی که چشم اندازی دقیق به تولید این کالا دست یابید، موکول کرده باشید؛ دیگر وقتش فرا رسیده است! چراکه شما در حال مطالعه محتوای وب سایت فراپلن هستید که با داشتن تخصص و تجربه ای چندین ساله، با نگاه از دید سرمایه گذار به یک طرح، به بررسی همه ابعاد و دغدغه های او پرداخته و کامل ترین و دقیق ترین اطلاعات یک بیزینس پلن را در اختیار او می گذارند؛ پینشهاد می کنیم اگر می خواهید تا دقایقی بعد، نگاهی صحیح و چشم اندازی بلند مدت به شرایط حال و آینده بیزینس پلن تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی داشته باشید، مطالعه ادامه مطالبِ این مقاله را از دست ندهید.

تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی

یخچال و تاریخچه استفاده از آن

تعریف و توضیح یخچال، شاید جدا از اهداف گزارشات ما و خارج از حوصله شما سرمایه گذار عزیز باشد، اما به عنوان مقدمه در ارائه نتایج تحقیقات خود، بهتر است نگاهی کوتاه به معرفی این محصول و تاریخچه آن داشته باشیم. در واقع یخچال ها، محفظه هایی هستند که طی مکانیسم هایی که دارند، سبب انتقال گرما از داخل این محفظه به محیط بیرون و کاهش دمای فضای داخلی می شوند و با ایجاد هوایی سرد در داخل، باعث کاهش شدید فعالیت و رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها شده و از فساد مواد غذایی تا حد بسیار زیادی جلوگیری به عمل می کنند.

بشر از دیرباز به دنبال راه هایی برای حفظ مواد غذایی در مدت زمان طولانی بوده است؛ یک از قدیمی ترین روش های نگهداری مواد غذایی، استفاده از یخ ها و برف های ارتفاعات بود؛ در گذشته، انسان ها یخ ها را از قله کوه ها جمع آوری کرده و در زیرزمین ها یا چاه هایی ذخیره می کردند. این روش به تبع، بسیار محدود بوده و تنها در مناطقی که دسترسی به یخ وجود داشت، قابل استفاده بود و عملا جوامع و قوم و قبیله هایی که در مناطق گرم و خشک کره زمین همچون حاشیه خط استوا زندگی می کرده اند، از این کار بی بهره بودند!

در قرن نوزدهم، با پیشرفت علم و فناوری، روش های جدیدی برای نگهداری مواد غذایی ابداع شد. یکی از این روش ها، استفاده از آمونیاک بود. آمونیاک یک ماده شیمیایی است که می تواند دمای محیط را تا حد زیادی کاهش داده و محیطی سرد و خشک ایجاد کند. در سال 1834، یک دانشمند آمریکایی به نام جان مورفی، با بهره گیری از این ویژگی آمونیاک، اولین یخچال مبتنی بر این گاز را اختراع کرد؛ البته این یخچال، بسیار بزرگ و گران قیمت بوده و آن زمان تنها در کارخانه ها و کشتی ها قابل استفاده بود. بعد ها در سال 1856، یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز بردلی اولین یخچال خانگی را اختراع کرد که پایه آن همان گاز آمونیاک بود، منتهی با این تفاوت که بسیار کوچکتر و ارزان تر از یخچال های صنعتی قبل بود؛ با این حال این یخچال ها نیز معایب عمده ای داشتند  و مهم ترین آن این بود که آمونیاک گازی بسیار خطرناک به حساب می آمد و نشت یا انتشار آن، می توانست باعث مسمومیت و حتی مرگ افراد شود.

در سال 1923، یک مهندس آمریکایی به نام آلفرد موریسون، اولین یخچال فریزر های مبتنی بر پایه گاز CFC را به کار انداخت؛ به این دلیل که این یخچال ها بسیار ایمن تر از انواع قبلی و آمونیاکی بودند، باعث رواج و گسترش این کالا در بین مردم شد. بعد ها پس از انقلاب صنعتی، در سال1950 یخچال های فریزر با موتور های الکتریکی، جایگزین یخچال های موتوریِ بخاری شد که بسیار کارآمد تر بوده و مصرف انرژی کمتری نیز داشتند.

اولین یخچال در ایران، در اوایل قرن بیستم دیده شد؛ این یخچال در سال 1918 توسط یک تاجر انگلیسی خریداری شده و در خانه ای در تهران نصب شد که قیمت بالایی هم داشت. بعد ها در سال های دهه 1340، با پیشرفت صنعت در کشور، قیمت یخچال ها کاهش یافته و استفاده از آنها در خانه های بسیاری از مردم، رواج پیدا کرد؛ به طوری که در سال 1355، بیش از 60 درصد خانه های مردم مجهز به این کالا بود.

قطعات و اجزای مختلف تشکیل دهنده یخچال ها

تا این جا عنوان شد که یخچال وسیله ای است که برای نگهداری مواد غذایی در دمان پایین استفاده می شود؛ این کار با استفاده از یک سیکل به نام چرخه تبرید انجام می شود که گرما را از فضای داخلی یخچال خارج کرده و آن را به بیرون منتقل می کند که در بند پایانی همین بخش به توضیح کلی آن (چرخه تبرید) خواهیم پرداخت؛ اما قطعات و احزای تشکیل دهنده اصلی یخچال عبارتند از:

 • مبرد: مبرد یکی از مهم ترین ماده هایی است که در چرخه تبرید یخچال استفاده می شود؛ این ماده گرما را از فضای داخلی یخچال جذب کرده و آن را به بیرون انتقال می دهد؛ مبرد معمولا از گاز های فریون، آمونیاک یا دی اکسید کربن تشکیل می شود.
 • فیلتر درایر: این قطعه، ذرات و رطوبت را از مبرد حذف می کند. این کار باعث می شود که مبرد به درستی کار کند. فیلتر درایر معمولا در مسیر بین کمپرسور و کندانسور قرار می گیرد.
 • شیر انبساط: این قطعه، فشار مبرد را کاهش می دهد. این کار سبب می شود که مبرد در اپراتور به حالت گاز تبدیل شود؛ شیر انبساط معمولا بین کندانسور و اپراتور قرار می گیرد.
 • کندانسور: کندانسور قطعه ای است که در پشت یخچال قرار دارد و گرمای مبرد را از آن خارج می کند. این کار با انتقال حرارت از مبرد به هوای محیط انجام می شود. کندانسور معمولا از یک سری لوله های مسی تشکیل شده است که با فلز دیگری مانند آلومنیوم پوشانده شده اند.
 • اوپراتور: اپوراتور در داخل یخچال قرار داشته و گرما را از فضای داخلی یخچال جذب می کند. این فرآیند با تبدیل مبرد از حالت مایع به گاز انجام می شود. اوپراتور نیز همچون کندانسور از یک سری لوله های مسی با پوشاننده فلز دیگری همچون آلومنیوم تشکیل می یابد.
 • کمپرسور: در واقع کمپرسور، قلب سیستم تبرید یخچال است. این قطعه به عنوان یک پمپ عمل کرده و مبرد را از اوپراتور مکیده و آن را به کندانسور می فرستد. کمپرسور با برق کار می کند و معمولا در پشت یخچال قرار می گیرد.
 • آکومولاتور: آکومولاتور مخزنی است که در مسیر بین اوپراتور و کمپرسور قرار دارد. این مخزن از ورود مبرد به کمپرسور در حالت مایع جلوگیری به عمل می آورد.

این قطعات باهم کار می کنند تا فضای داخلی یخچال را سرد نگه دارند. کارکرد کلی یخچال (چرخه تبرید) به شرح زیر است:

 • مبرد در اوپراتور به حالت گاز در آمده و گرما را از فضای داخلی یخچال جذب می کند.
 • کمپرسور مبرد را از اپرتور مکیده و آن را کندانسور انتقال می دهد.
 • سپس، کندانسور گرما را از مبرد گرفته و آن را به هوای محیط داده و مبرد را مجددا به مایع تبدیل می کند.
 • مبرد مایع شده، از شیر انبساط عبور کرده و در این مسیر، فشار آن کاهش یافته و به اوپراتور می رسد.
 • اوپراتور محلی است که مبرد دوباره به گاز تبدیل می شود و شروع به جذب گرما از فضای داخلی یخچال می کند.
 • این سیکل که به چرخه تبرید معروف است، دوباره از ابتدا، به همین ترتیب تکرار شده و باعث استمرار خنکیِ فضای داخلی یخچال می شود.

راه اندازی کارخانه یخچال سازی

تجهیزات و دستگاه ها و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید یخچال

بدیهی است که یکی از مهم ترین سوالات برای یک سرمایه گذاری که می خواهد در عرصه تولید یخچال، شروع به فعالیت کند، آشنایی با دستگاه ها و تجهیزات خط تولید و مواد اولیه کارخانه است. این کار نه تنها نگاه شما به طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی را دقیق تر می کند؛ بلکه می تواند به عنوان اطلاعات اولیه از دستگاه ها و اساس خط تولید یعنی مواد اولیه ورودی به کارخانه، تلاش شما برای نحوه تهیه و خرید این مواد را قبل از پیاده سازی بیزینس پلن تان، برانگیزد. ما نیز با درک اهمیت این موضوع، سعی نموده ایم تا دقیق ترین و کامل ترین اطلاعات لازمِ مربوط به عناوین یاد شده را تنظیم نموده و در اختیار شما قرار دهیم.

مهم ترین تجهیزات و ماشین آلات خط تولید کارخانه یخچال سازی عبارتند از:

 • پرس رول فرمینگ
 • پرس کشش و خم کن
 • پرس ضربه ای
 • خط رنگ وتزریق
 • وکیوم کمپرسور
 • دستگاه شارژ قالب ها و تزریق فوم
 • تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفی
 • تجهیزات بسته بندی

و مهم ترین مواد اولیه برای تولید یخچال نیز به شرح ذیل است:

 • ترموستات
 • گاز فرئون 134 و 11
 • لامپ و کاسه لامپ
 • فوم
 • رنگ و سیم جوش
 • درایر کمپرسور
 • لوله موئی و لوله اسفنجی
 • کندانسور
 • رله
 • انواع لوله ها
 • ورق لاستیک دور درب
 • قالب های مواد غذایی همچون جا تخم مرغی و جا میوه ای و…
 • دستگیره درب
 • کارتن بسته بندی
 • پلاکت لولا
 • انواع پیچ و مهره و مشمع اسفنجی

فرآیند و مراحل خط تولید یخچال و سرمایه اولیه مورد نیاز و بهره های مالی پروژه

در این بخش از گزارشات و محتوای خود، در نظر داریم شما کارآفرین عزیز را با پروسه کلی خط تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی آشنا سازیم تا به عنوان فردی که قصد دارید سرمایه گذاری انبوهی در این زمینه داشته باشید، از بخش های مختلف کارخانه تان که در آینده ای نه چندان دور پیاده سازی شده و از سطح یک ایده ساده به مرحله کارآفرینی و اجرایی سازی خواهد رسید، آگاهی کاملی داشته باشید.

پروسه تولید یخچال را در حالت کلی می توان در دو مرحله تعریف کرد:

مرحله اول) تولید قطعات:

در این مرحله، که در بخش ابتدایی کارخانه انجام می شود، قطعات مختلف یخچال مانند بدنه، درب، کمپرسور، کندانسور، اوپراتور، ترموستات و… به صورت جداگانه تولید می شوند. تولید این قطعات معمولا با استفاده از دستگاه های CNC و قالب های مخصوص انجام می شود؛ به عنوان مثال بدنه یخچال معمولا از ورق های فلزی مانند فولاد یا آلومنیوم ساخته می شود؛ بدین ترتیب که ورق های فلزی ابتدا با استفاده از دستگاه های برش به شکل مورد نظر در می آیند. سپس، سوراخ های لازم برای قرارگیری قطعات داخلی یخچال در آنها ایجاد می شود و در نهایت، ورق های فلزی با استفاده از دستگاه های جوش یا پرس به یکدیگر متصل می شوند تا بدنه یخچال کامل شود. سایر قطعات و اجزای تشکیل دهنده یخچال همچون کندانسور و.. نیز هر یک به طریقی تولید شده و منتظر مونتاژ قطعات می شوند.

مرحله دوم) مونتاژ قطعات وکنترل کیفی

پس از تولید قطعات مختلف، آنها در این مرحله به یکدیگر متصل می شوند تا یخچالِ کارخانه تکمیل شود. این کار معمولا با استفاده از دستگاه های خاص مونتاژ و با کمک پیچ و مهره ها و چسب و… انجام می شود. مراحل مونتاژ بدین ترتیب است که در ابتدا، بدنه ودرب یخچال به یکدیگر متصل می شوند. سپس کمپرسور؛ کندانسور، اپوراتور و سایر دستگاه ها به ترتیب در جای خود به بدنه متصل می شوند و در نهایت سیم های برق و لوله های گاز مبرد نیز اضافه می شوند.

پس از اتمام مونتاژ، یخچالِ تولیدی برای تست عملکرد به آزمایشگاه فرستاده می شود؛ در این مرحله عملکرد یخچال از لحاظ عایق بندی، سرمایش و ایمنی بررسی می شود. در صورتی که سلامت محصول تایید شود، یخچال ها بسته بندی شده و روانه انبار یا بازار می شوند.

جدول زیر ارائه خلاصه گزارشی از برآورد های مالی و اعتباری طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی بر اساس آخرین قیمت ها و اطلاعات بازار است:

عنوان فعالیت: طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی
ظرفیت: 5200 عدد یخچال در سال
مجری طرح: ——
محل اجرا: قابل اجرا در کلیه مناطق کشور
اشتغال طرح: 29 نفر
سرمایه ثابت طرح: 66.212.600.000 تومان
سرمایه در گردش: 24.959.000.000 تومان
سرمایه گذاری کل طرح: 91.117.600.000 تومان تومان
میزان زمین طرح: 3000 مترمربع
میزان تسهیلات مورد نیاز: 80.000.000.000 تومان
نوع تسهیلات: وام 15 ساله
نقطه سر به سر: 26%
مدت برگشت سرمایه: 1.1 سال
نرخ بازدهی سرمایه: 67.85%
تورم: 30%
سود سالیانه: 85.000.000.000 تومان( قبل از کسر اقساط!)

شرایط کم ثباتی اقتصادی و تورم حاکم بر کشور و به تبع آن نوسانات قیمت ها و هزینه ها از مهم ترین عواملی است که برآوردهای مالی و اعتباری یک طرح را بسیار چالش برانگیز می کند، البته لازم به ذکر است، شما سرمایه گذار و کارآفرین  عزیز می توانید با اطلاعات سلیقه ای مد نظر و اعلام جزییات مالی خود برای این پروژه یا پروژه های دیگرتان از طریق ثبت سفارش طرح های صنعتی و تولیدی اقدام به برآورد مالی و اعتباری کسب و کار خود کرده و قبل از اجرایی سازی پروژه خود چشم اندازی دقیق از جریانات نقدی طرح تان داشته باشید، آگاهی ای که با در دست داشتن آن می توانید اقدام به اخذ تسهیلات بانکی نمایید.


کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

- مطالعات مالی و اقتصادی - میزان سرمایه‌گذاری (ثابت و در گردش) - هزینه‌های جاری - تولیدات و ارزش تولیدات - جدول تحلیل مالی - تحلیل و درصد فروش در نقطه سربه‌سر - دوره بازگشت سرمایه - جدول پیش‌بینی ترازنامه - ارائه شاخص‌های مالی - جدول محاسبات تحلیل هزینه فایده واحد - برنامۀ زمان‌بندی اجرا - زمانبندی اجرا - مدت زمان بهره‌برداری

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی تولید یخچال فریزر و یخچال خانگی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi