سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث مزرعه گندم

عنوان فارسی :

دانلود بیزینس پلن راه اندازی مزرعه پرورش گندم به مساحت 20 هکتار

مناسب برای: کارآفرینان، سرمایه گذاران و کلیه کسانی که علاقمند به شروع یک کسب و کار جدید هستند.
نحوه دریافت فایل: بعد از تکمیل پرداخت (خرید)، بلافاصله فایل قابل دانلود خواهد بود.
اصول نگارش : براساس استانداردهای طرح توجیهی کشور و مناسب برای اخذ تسهیلات از بانک ها
محتوای محصول: گزارش طرح توجیهی در 37 صفحه و در قالب ورد (WORD) قابل ویرایش و PDF آماده شده است.
تعداد صفحات: 37 سال تهیه : 1401
کیفیت نگارش: طلایی قابلیت ویرایش و چاپ: دارد
wheat farming
قیمت دانلود :
188,600 تومان
سفارش طرح توجیهی
شرح موضوع

کشت گندم در بخش های مختلف جهان، بسیار رایج است، درست مانند کشت برنج. این محصول رایج ترین محصول غلات کشت شده و یک غذای ضروری در سراسر جهان محسوب می شود و کشت گندم در دو مقیاس کوچک و تجاری انجام می گردد. این محصول یکی از پراستفاده ترین محصولات کشاورزی می باشد که از سال های بسیار دور تا به امروز توسط مردم مصرف می گردد.

گیاه گندم (Triticum aestivum) مانند برنج، گیاهی است که بیشتر بخاطر دانه هایش کشت می شود. گندم در دسته تریتیکوم (Triticum) قرار دارد و گونه های بسیار دیگری از گندم در این دسته وجود دارند. تجارت جهانی گندم، بزرگ تر از مجموع تجارت همه محصولات کشاورزی دیگر است و در واقع این محصول، مساحت کشت بیش از هر محصول غذایی دیگری را دارد و بر حسب تولید کل، گندم پس از ذرت، بیشترین مقدار تولید در محصولات غلات را به خود اختصاص داده است. گندم منبع بسیار مهم کربوهیدرات هاست. تقاضای کل برای گندم بیشتر به دلیل ویژگی های منحصربفرد ویسکوالاستیک و چسبندگی پروتئین های گلوتن (که تولید خوراک های فرآوری شده را آسان می کند)، به تدریج در حال افزایش است. مصرف کل گندم در نتیجه فرآیند صنعتی شدن در سراسر جهان و توجه به رژیم غذایی، در حال افزایش است.

در این طرح توجییهی، به امکانسنجی راه اندازی این کسب و کار کشاورزی و همچنین مطالعات فنی، مالی و اقتصادی آن پرداخته شده است. هدف از انجام این مطالعات و محاسبات، آشنایی بیشتر سرمایه گذاران با چشم اندازهای این طرح و همچنین بررسی میزان سرمایه گذاری اولیه موجود و نهایتا، برآورد سودآوری و مدت بازگشت سرمایه می باشد.

در ادامه، جدول مربوط به خلاصه طرح و شاخص های تحلیلی آن قرار داده شده است:

الف) اطلاعات ظرفیت و میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 ضریب میزان ارائه خدمات در نقطه سر به سر 35 درصد
ب) اطلاعات مالی و اقتصادی طرح
ردیف عنوان شاخص اطلاعاتی میزان واحد
1 میزان سرمایه کل مورد نیاز اجرای طرح 7,942 میلیون ریال
2 میزان سرمایه ثابت 7,776 میلیون ریال
3 میزان سرمایه در گردش 165 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 40 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 2.5 سال
6 سود خالص 3,214 میلیون ریال
7 سود ناخالص 7,680 میلیون ریال
8 هزینه خرید قطعات و مواد اولیه 680 میلیون ریال
9 هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز طرح 3,290 میلیون ریال
10 ارزش افزوده خالص طرح 6,896 میلیون ریال
11 ارزش افزوده ناخالص طرح 7,509 میلیون ریال
12 هزینه های نگهداری و تعمیرات (نت) سالانه طرح 150 میلیون ریال
13 هزینه های استهلاک طرح 445 میلیون ريال
14 سرمایه مورد نیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 1,290 میلیون ریال
15 سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات 538 میلیون ریال
16 هزینه های متغیر طرح 1,683 میلیون ریال
17 سرمایه مورد نیاز تامین وسایل حمل و نقل شهری و کارگاهی 2,500 میلیون ریال
18 ارزش فروش محصولات 8,360 میلیون ریال
19 هزینه های ثابت طرح 2,322 میلیون ریال
20 تعداد پرسنل ستادی و اجرایی مورد نیاز اجرای طرح 6 نفر
21 هزینه های قبل از بهره برداری طرح 168 میلیون ریال
22 هزینه های حاملهای انرژی(سوخت ، آب شرب ، برق و…) 21 میلیون ریال
23 میزان حقوق سالانه پرسنل ستادی و اجرایی طرح 2,398 میلیون ریال
24 نسبت افزوده ناخالص به ارزش خدمات ارائه شده 90 درصد
25 نسبت افزوده خالص به ارزش خدمات ارائه شده 82 درصد
26 نسبت افزوده خالص به سرمایه گذاری کل 87 درصد
27 سرانه سرمایه ثابت 1,296 میلیون ریال
28 سرانه سرمایه گذاری کل 1,324 میلیون ریال
29 نسبت سود خالص به ارزش خدمات ارائه شده 38 درصد
30 سرانه ارزش خدمات ارائه شده 1,393 میلیون ریال
31 نسبت سود خالص به سرمایه ثابت 12 درصد
32 مقدار NPV 3,730 میلیون ریال
33 مقدار NPV/I 27 درصد
34 میزان IRR در حالت عادی 43 درصد
35 میزان IRR در حالت بدبینانه 36 درصد

مزرعه کاشت گندم

بر اساس پژوهش های انجام شده، سوابق باستان شناختی نشان می دهد که گندم، اولین محصول کشت شده در منطقه هلال حاصلخیز در حدود 9600 سال پیش از میلاد بود. گسترش کشت گندم به مناطق غیر از هلال حاصلخیز پس از 8000 سال پس از میلاد شروع شد. کشت و برداشت مکرر دانه های سبزی های مختلف منجر به ایجاد نژادهای داخلی شد، مثلاً انواع مختلف گندم به طور ترجیحی توسط مزرعه داران انتخاب شدند. کشت گندم در مقایسه با محصولات غلاتی دیگر، بسیار آسان است. گندم به طور گسترده در بسیاری از بخش های جهان رشد می کند و در ایران نیز زمین های زراعی زیادی، زیر کشت گندم قرار دارند.

در ادامه این بحش، به بررسی نحوه راه اندازی این کسب و کار یعنی کاشت و پرورش گندم می پردازیم. اولین گزینه ای که همانند بیشتر کسب و کارهای حوزه کشاورزی باید به آن توجه کرد، انتخاب محل مناسب برای راه اندازی مزرعه گندم می باشد. باید محلی بسیار خوب با خاک حاصلخیز را برای کشت گندم انتخاب کرد. خاک های با بافت لومی و رسی، با ظرفیت نگهداری متوسط آب و ساختار خوب، برخی عوامل ایده آل برای کشت گندم هستند. می توانید محلی با خاک سنگین با سیستم زهکشی خوب (در شرایط خشک) انتخاب کنید. در انتخاب زمین برای کشت گندم، همه عوامل را در نظر بگیرید. در ادامه باید به آماده سازی خاک پرداخت. باید خاک را کاملاً برای کشت گندم آماده کنید. خاک را با دیسک یا خیش دارای برگردان، شخم بزنید. خاک را با یک شخم عمیق با خیش آهنی و سپس 3-2 بار شخم سبک و الوارکشی آماده کنید. پس از شخم، 3-2 بار صاف کردن زمین با چنگک برای آماده سازی خاک، بسیار خوب خواهد بود. باید صبح زود شخم بزنید و پس از هر شخم باید تخته کوب کردن انجام شود. در آماده سازی خاک از کودهای طبیعی و شیمیایی استفاده کنید. مقدار دقیق کودهای شیمیایی، به آزمایش خاک بستگی دارد. برای کشت تجاری گندم، مقدار میانگین 50 کیلوگرم نیتروژن، 25 کیلوگرم فسفر و 12 کیلوگرم پتاس در هر جریب کافی خواهد بود. در آماده سازی خاک از هرچقدر کود طبیعی که می توانید استفاده کنید. همچنین باید به الزامات اقلیمی برای کشت گندم نیز توجه کرد. گیاهان گندم را می توان در انواع شرایط اقلیمی-کشاورزی رویاند. این گیاهان، تطبیق پذیری بالایی دارند و می توان آنها را در مناطق گرمسیری و تحت حاره و همچنین در منطقه معتدل و دشت های سرد شمال، کشت کرد. این محصولات در برابر برف و سرما، مقاوم هستند و با شروع آب و هوای گرم در فصل بهار، رشد را از سر می گیرند. این گیاهان را می تواند از سطح دریا تا 3300 متر بالاتر از سطح دریا کشت کرد. اما مناسب ترین اقلیم برای کشت گندم، آب و هوای مرطوب و خنک است. کشت این محصول در دماهای مختلف، ممکن است. این گیاهان می توانند در دمای 3.5 تا 35 درجه سانتیگراد زنده بمانند، اما دمای ایده آل برای کشت گندم، حدود 21 تا 26 درجه سانتیگراد است. در مورد بهترین زمان کشت گندم باید عنوان کرد این محصول را می توان تا زمانی که شرایط مطلوب باشد و دما بین 3.5 تا 35 ذرجه سانتیگراد باشد، کشت کرد.

انواع و واریته های متفاوتی از گندم در سراسر جهان وجود دارد. همچنین واریته های زیادی در هر منطقه وجود دارد. همه این واریته ها بر حسب مشخصات و بازدهی با هم متفاوتند. Spelt, durum, emmer, einkorn، خراسان و گندم معمولی یا گندم نان، گونه های شش گانه گندم هستند. دوروم (Durum)، سفید سخت (hard white)، سفید نرم (soft white)، بهاره سرخ سخت (hard red spring)، زمستانه سرخ سخت (hard red winter)، و زمستانه سرخ نرم (soft red winter) هم برخی دسته های مورد استفاده در ایالات متحده هستند. همچنین بسیاری از واریته های ترکیبی یا پربازده گندم در برخی مناطق وجود دارد. می توانید بسته به قابلیت دسترسی در منطقه خود، هر واریته را انتخاب کنید. در انتخاب یک واریته، باید قابلیت دسترسی و قابلیت بقا در منطقه خود را در نظر بگیرید. بهتر است تا با کشاورزان منطقه خود مشورت کنید تا در انتخاب واریته، توصیه های آنها را داشته باشید.

گندم در سراسر جهان بسیار رایج و محبوب است. پس باید بذر آن به سادگی در منطقه شما موجود باشد. از هر تامین کننده دولتی یا خصوصی بذر در منطقه خود مشورت بگیرید و در خرید بذر، سعی کنید بذر بسیار باکیفیت، پربازده، و بدون بیماری را از تولید کننده های محلی بذر خریداری نمایید. معمولاً برای هر جریب به 50-40 کیلوگرم بذر نیاز است. اگرچه مقدار دقیق بذر لازم به واریته و روش بذرکاری بستگی دارد.

بذرهای گندم را می توان به روش های مختلفی کاشت. بذرپاش، روتیواتور، پاشیدن بذر بدون خراش زمین و پخش کردن، روش های مورد استفاده برای کاشت بذرهای گندم هستند. باید بذرها را در عمق 5-4 سانتیمتری بکارید. کاشت بذر به صورت ردیفی خوب خواهد بود. فاصله ردیف ها را 22.5-20 سانتیمتر در نظر بگیرید. کاشت یا بذرکاری دانه در زمان درست، برای کشت گندم بسیار مهم است. بذرکاری با تاخیر موجب کاهش تدریجی بازده گندم می شود. بذرهای گندم باید پیش از بذرکاری، درجه بندی شده و کاملاً تمیز باشند. می توانید از قارچ کش برای بذرها استفاده کنید. استفاده از Raxil, Vitavax, Tebuconazole و Thiram به میزان 2 گرم در هر کیلو بذر برای فرآوری دانه های گندم پیش از کشت، کافی خواهد بود.

پرورش گندم

داشت و برداشت گندم

در مورد فرآیند داشت و نگهداری از این محصولات باید عنوان کرد که گیاهان گندم، نسبتاً پرطاقت و قوی هستند. آنها معمولاً در محیط مطلوب، عملکرد خوبی دارند و به مراقبت کمی نیاز دارند. البته مراقبت بیشتر برای کشت گندم، بسیار خوب خواهد بود و بازده بیشینه را تضمین خواهد کرد. در اینجا کمی در مورد فرآیند داشت گیاهان برای کشت موفق گندم توضیح می دهیم.

  • کوددهی: اگر قبلاً خاک را به روش ذکر شده در بالا آماده کرده اید، نیازی به کوددهی اضافی نیست.
  • آبیاری: چند آبیاری برای کشت گندم لازم است. اولین آبیاری باید 25-20 روز پس از کاشت بذر انجام شود و 5-4 آبیاری دیگر باید هر 25-20 روز پس از آبیاری قبلی انجام گردد.
  • کنترل علف های هرز: می توانید بیشتر این علف های هرز مزرعه را با کندن آنها در حین آماده سازی خاک از بین ببرید و وجین بیشتر هم لازم است. می توانید از مواد شیمیایی برای کنترل علف های هرز استفاده کنید.

گیاهان گندم مستعد بسیاری از آفت ها و بیماری ها هستند. آفیدها و ترمیت ها آفت های معمول گیاهان گندم هستند. سیاهک، کپک پودری، زنگ گندم، سیاهک برگ پرچمی، سیاهک هندی (آفت قارچی)، زنگ زرد یا راه راه هم برخی بیماری های معمول این گیاهان می باشند. بهتر است تا با اداره گسترش و ترویج کشاورزی در منطقه خود مشورت کنید تا در صورت لزوم، توصیه های ضروری را از آنها دریافت نمایید.

در مورد فرآیند برداشت گندم نیز باید عنوان کرد که زمانی که برگ ها و ساقه ها، زرد و نسبتاً خشک شدند، می توانید انتظار شروع برداشت را داشته باشید. گندم را باید پیش از رسیدن کامل، برداشت کرد تا بازده، افت نکند. پس برداشت به موقع برای بیشینه کیفیت دانه، ضروری و بسیار مهم است. وقتی میزان رطوبت دانه به حدود 30-25 درصد رسید، آنگاه گندم در وضعیت مناسب برداشت است. دروگر کمباین برای برداشت، خرمنکوبی و بادافشانی محصول گندم در یک دستگاه وجود دارد. اما می توانید از داس دندانه دندانه برای برداشت دستی نیز استفاده کنید. دانه های برداشت شده را پس از پایان فرآیند، در محل مناسبی انبار کنید. بازدهی نهایی این محصول بسته به واریته و یک سری عوامل دیگر، می تواند متفاوت باشد. اما به طور متوسط می توانید انتظار 4 تن در هر هکتار را داشته باشید.

گندم

گندم یک ماده غذایی مغذی است و به همین علت در میان مواد غذایی اصلی قرار دارد. یک وعده 100 گرمی گندم، 327 کیلو کالری تامین می کند و همچنین منبع سرشار مواد مغذی ضروری (مانند پروتئین، فیبر غذایی، منگنز، فسفر و نیاسین) است.

  • گندم منبع عالی کربوهیدرات و منبع غنی پروتئین است.
  • این گیاه، منبع خوبی برای فیبر است و سوخت و ساز را بهبود می بخشد.
  • گندم منبع بسیاری خوب منگنز و منیزیم نیز می باشد.
  • گندم مقداری اسیدهای آمینه اساسی را برای ما تامین می کند.
  • این محصول زمانی که به صورت دانه کامل مصرف شود، منبع عالی چندین ماده مغذی است.

با این حال اینها روش های معمول کشت گندم هستند. کل فرآیند کشت گندم نسبتاً آسان است و می توانید کار را در مقیاس کوچک یا بزرگ شروع کنید. اما اگر تازه کار هستید، توصیه می کنیم در مقیاس کوچک شروع کنید و به تدریج کار را توسعه دهید.

مزرعه گندم

سرمایه اولیه برای کاشت گندم

برای راه اندازی هر کسب و کار در حوزه های صنعتی، تولیدی، کشاورزی و …، مطمئنا نیاز به یک سرمایه اولیه خواهد بود. این سرمایه اولیه بسته به تصمیمات سرمایه گذار می تواند اعداد متغیری باشد. در مورد احداث یک مزرعه گندم، علاوه بر تامین زمین مورد نیاز، هزینه های دیگری نیز وجود دارند که شامل خریداری ماشین آلات و ابزارهای کشاورزی، خریداری بذر، تامین آب و … هستند. در همین راستا، میزان ظرفیت کل تولید، بستگی به میزان سرمایه گذاری اولیه دارد. در این طرح توجیهی، تمامی هزینه های مربوط به راه اندازی این کسب و کار، در نظر گرفته شده اند و با جزئیات کامل در قالب یک سری جداول، ارائه گردیده اند.

سرمایه گذاران به واسطه مطالعه این طرح توجیهی می توانند با دیدگاه بهتری، تصمیمات مربوط به نحوه سرمایه گذاری را اتخاذ نمایند. باید عنوان کنیم که گندم یک محصول بسیار پرمصرف در ایران و سراسر جهان می باشد. کیفیت محصول بهتر می تواند درهای صادرات را نیز به روی سرمایه گذاران این حوزه کشاورزی، باز کند. مطمئنا طی کردن یک مسیر اصولی و منطقی در این کسب و کار کشاورزی، می تواند سودآوری بالایی را به همراه داشته باشد.


کلیه محصولات توسط تیم پشتیبانی فراپلن بررسی شده و در سایت قرار گرفته است، در صورت رخداد هر گونه مشکل احتمالی لینک دانلود مجددا برای شما ارسال خواهد شد. همچنین شما میتوانید در صورت داشتن هر گونه سوال با تیم پشتیبانی به شماره 09360147484 تماس بگیرید.
فهرست مطالب و محتویات

سرفصل های طرح توجیهی مزرعه گندم ۲۰ هکتار شامل: محاسبه سرمايه ثابت مورد نياز طرح توجیهی مزرعه گندم – زمین – سرمايه مورد نياز جهت محوطه سازي – سرمايه مورد نياز جهت ساخت و سازهای – سرمايه مورد نياز جهت تامين ؛ نصب و راه اندازی تاسیسات – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل حمل و نقل کارگاهی و شهري – سرمايه مورد نياز جهت تامين وسايل اداري ، آزمایشگاه و پشتيباني – سرمايه مورد نياز جهت تامين , نصب و راه اندازي تجهيزات مورد نياز – سرمایه مورد نیاز خرید انشعابات مورد نیاز – هزينه هاي قبل از بهره برداري – جمع بندي تعیین میزان سرمایه ثابت مورد نیاز اجرای طرح گندم محاسبه هزینه های عملیاتی سالانه مورد نياز طرح توجیهی گندم – هزینه های حقوق و مزاياي سالانه کارکنان – هزینه های سالانه حامل های انرژی و ارتباطات – هزینه های سالانه استهلاک – هزینه های سالانه نگهداری و تعمیرات – هزینه های سالانه اداری و پشتیبانی – جمع بندي تعیین میزان هزینه های عملیاتی سالانه مورد نیاز اجرای طرح گندم محاسبه سرمایه در گردش مورد نياز طرح توجیهی گندم – هزینه های خرید سالانه مواد اولیه مورد نیاز – جمع بندي تعیین میزان سرمایه در گردش مورد نیاز اجرای طرح محاسبه سرمايه کل مورد نياز طرح توجیهی گندم – ارزش محصولات توليد شده (گندم) متوسط ارزش سود خالص درطول يک سال کاري – محاسبه سود ناخالص – محاسبه سود قبل از پرداخت مالیات – محاسبه سود خالص متوسط ميزان برگشت سرمايه نسبت به سود خالص مدت زمان برگشت سرمايه تعیین نقطه سربسری – محاسبه متوسط هزینه های ثابت سالانه – محاسبه متوسط هزینه های متغیر سالانه – محاسبه نقطه سربسری ارائه خدمات ارائه شده تجزيه و تحليل شاخص های (نسبت های) مالی طرح محاسبه شاخص های تصمیم گیری و تحلیل اقتصادی – محاسبه ارزش فعلی خالص طرح Net Present Value ) NPV) – محاسبه ارزش فعلی درآمدهای طرح – محاسبه ارزش فعلی هزینه های طرح – نحوه محاسبه مقدار NPV – محاسبه نرخ بازگشت سرمایه NPV Ratio) NPV/I) – محاسبه نرخ بازده داخلی Internal Rate of Return ) IRR) – تحلیل حساسیت

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی احداث مزرعه گندم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیزینس پلن

پشتیبانی

مجوز

logo-samandehi